10 kwietnia 2015 r. odbyło się spotkanie marszałek województwa lubuskiego Elżbiety Polak z przedstawicielem Grupy Nowy Szpital, sieci niepublicznych szpitali, działających między innymi na terenie Lubuskiego. Rozmowa dotyczyła współpracy samorządu ze szpitalami niepublicznymi w kontekście nowej perspektywy finansowej oraz bezpieczeństwa medycznego.

W spotkaniu uczestniczył Marcin Zydorowicz, były wojewoda zachodniopomorski, obecnie doradca Grupy Nowy Szpital. W latach 2014-2020 do województwa lubuskiego trafi 906 mln euro. Część tych pieniędzy będzie można pozyskać na inwestycje z zakresu infrastruktury społecznej, w tym także zdrowotnej.  Udział w wykorzystaniu tych środków chcą mieć także szpitale prywatne.

Grupa Nowy Szpital jest największą w Polsce siecią niepublicznych szpitali, która świadczy usługi bezpłatnie w ramach powszechnego ubezpieczenia. Od lat współpracuje z samorządami z województw: lubuskiego, kujawsko-pomorskiego, małopolskiego i warmińsko-mazurskiego.

Grupa Nowy Szpital prowadzi obecnie 13 placówek. W województwie lubuskim działają placówki: Szpital im. Śmigielskiego w Skwierzynie, Nowy Szpital w Kostrzynie nad Odrą, Nowy Szpital w Świebodzinie, Nowy Szpital Powiatu Krośnieńskiego, Nowy Szpital w Szprotawie oraz Nowy Szpital we Wschowie.

Poza tym w grupie Nowy Szpital działają: Nowy Szpital w Świeciu, Nowy Szpital w Nakle i Szubinie, Nowy Szpital w Wąbrzeźnie, Nowy Szpital w Olkuszu, oraz Szpital Giżycki.

26 marca 2015 roku starostwo powiatowe w Giżycku wypowiedziało Grupie umowę o zarządzanie szpitalem. Zarząd GNS uważa, że wypowiedzenie jest bezprawne.

Opracowanie: Magdalena Okoniewska

Źródło: www.lubuskie.pl, stan z dnia 15 kwietnia 2015 r.