- Według stanu na godz. 16.30, umowy obowiązujące na 2015 roku ma 213 podmiotów POZ. Umów nie podpisało dotychczas 218 świadczeniodawców - poinformowała w środę 31 grudnia 2014 rzeczniczka lubelskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Małgorzata Bartoszek.

Lubelski oddział NFZ będzie pracował do północy.

W województwie lubelskim 199 podmiotów POZ ma umowy wieloletnie obowiązujące na 2015 rok. Umowy te są aneksowane w zakresie warunków finansowych, dotychczas aneksy podpisało 85 procent świadczeniodawców, pozostałe aneksy systematycznie do NFZ wpływają. 

W podmiotach tych funkcjonuje łącznie 293 poradnie POZ, gdzie mogą zgłaszać się pacjenci.

Umów z NFZ na 2015 rok nie ma 218 świadczeniodawców zrzeszonych w Lubelskim Związku Lekarzy Rodzinnych – Pracodawców (wchodzącego w skład federacji Porozumienie Zielonogórskie). Ich umowy wygasają z końcem 2014 roku. Środa 31 grudnia 2014 jest ostatnim dniem, kiedy mogą je przedłużać.

Prezes Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych – Pracodawców Teresa Dobrzańska-Pielichowska powiedziała, że lekarze nie będą w środę podpisywać umów z NFZ.
- Na lekarzy wywierana jest ogromna presja, ale warunki umów się nie zmieniły, więc nie będą one podpisywane - podkreśliła.

Lubelski związek zrzesza prawie 700 lekarzy, a placówki POZ, w których pracują, obejmują ponad milion pacjentów, czyli około połowę mieszkańców Lubelszczyzny.

Dobrzańska–Pielichowska podkreśliła, że lekarze są otwarci na rozmowy i konstruktywny dialog na temat reformowania systemu ochrony zdrowia. Jak dotąd nie ustalony został termin rozmów.

 

Rzeczniczka NFZ zapewniła, że świadczenia w zakresie lekarza POZ będą zabezpieczone w każdym powiecie. Pacjentów z przychodni, które będą zamknięte, mają przyjmować Izby Przyjęć i SOR-y, a punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej będą przyjmowały również w dni powszednie w godz. od 8.00 do 18.00.

W całym województwie lubelskim umowy na świadczenie usług w zastępstwie lekarza rodzinnego podpisało 51 placówek: SOR-ów, Izb Przyjęć, punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

W Lublinie pacjentów mają przyjmować trzy SOR-y, izby przyjęć w sześciu szpitalach oraz dwa punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Umowy o tzw. zastępstwo nie podpisały władze szpitala klinicznego nr 4, ponieważ jak tłumaczyły, tamtejszy SOR jest już bardzo obciążony.

Pacjenci zapisani do lekarzy, którzy nie otworzą gabinetów, mogą się także zgłaszać do tych placówek POZ, które mają aktualne umowy z NFZ. Za pierwszą poradę takiego pacjenta Fundusz zapłaci 45 zł. Pacjenci mogą również dokonać zmiany lekarza POZ, składając deklarację wyboru – tłumaczyła Bartoszek.

Czytaj: Zarządzenie prezesa NFZ: POZ w izbach przyjęć i SOR-ach >>>

Listy przychodni POZ, które mają aktualne umowy z NFZ oraz jednostek, które świadczą usługi w zastępstwie lekarza rodzinnego, są opublikowane na stronie internetowej lubelskiego oddziału NFZ.

Informacje o dostępnych punktach udzielających pomocy w ramach POZ mieszkańcy Lubelszczyzny mogą uzyskać pod bezpłatnym całodobowym numerem 987 uruchomionym przez wojewodę lubelskiego. Od godz. 16 w czwartek całodobową bezpłatną infolinię 800 804 003 uruchomi też lubelski NFZ.

W poniedziałek 29 grudnia 2014 fiaskiem zakończyły się rozmowy lekarzy z Porozumienia Zielonogórskiego z resortem zdrowia w sprawie zasad funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej w nowym roku. PZ zapowiedziało, że po 1 stycznia 2015 lekarze zrzeszeni w tej organizacji nie otworzą gabinetów, co oznacza, że w całej Polsce może być zamkniętych około 40 procent z nich. Najwięcej gabinetów ma być zamkniętych w województwach: lubuskim, podlaskim, warmińsko-mazurskim, lubelskim, podkarpackim, opolskim i łódzkim. Tam do PZ należy ponad połowa lekarzy.(pap)

Na temat umów dotyczących świadczeń POZ w roku 2015 w poszczególnych województwach można przeczytać tutaj: www.zdrowie.abc.com.pl