Jak poinformowała rzeczniczka łódzkiego NFZ Anna Leder, większość mieszkańców województwa łódzkiego będzie od października korzystać z nocnej i świątecznej pomocy medycznej w tych samych placówkach, co do tej pory. Nowe punkty świadczące usługi POZ w nocy i w dni wolne od pracy zostaną otwarte w Łodzi oraz powiatach opoczyńskim, łódzkim wschodnim, zgierskim i piotrkowskim.

1 października 2017 roku w całym kraju wchodzi w życie system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia, czyli sieci szpitali; w związku z tym zmieni się organizacja nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

W Łódzkiem po godzinach pracy poradni podstawowej opieki zdrowotnej oraz w soboty, niedziele i święta pacjentami zaopiekuje się 28 szpitali, które zostały zakwalifikowane na I, II i III poziom podstawowego szpitalnego zabezpieczenia. Według danych Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi, w regionie łódzkim łatwiej będzie uzyskać taką pomoc, ponieważ liczba zespołów pielęgniarsko-lekarskich zwiększy się z 63 do 67, a liczba punktów nocnej pomocy z 29 do 33.

W Łodzi nocną pomoc medyczną świadczyć będzie siedem zamiast - jak dotychczas - pięciu placówek. Pacjenci z dzielnicy Polesie uzyskają pomoc w szpitalu im. Pirogowa, ze Śródmieścia – w Centrum Medycznym im. Rydygiera, z Widzewa - w C.M. im. Jonschera przy ul. Milionowej, ze wschodu Bałut – w szpitalu przy ul. Przyrodniczej, z zachodu (Radogoszcz, Teofilów) – w szpitalu im. Biegańskiego, z północy Górnej – w szpitalu im. Kopernika, z południa (Chojny, Ruda) – w Szpitalu Zakonu Bonifratrów im. Jana Bożego.

W powiecie piotrkowskim opiekę nad pacjentami przejmą dwa podmioty – dla południowej części - Powiatowy ZOZ przy ul. Roosevelta, dla północnej – szpital im. Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim.

 [-DOKUMENT_HTML-]

W łódzkim wschodnim zamiast Gminnej Przychodni w Andrespolu pacjentami zaopiekują się trzy szpitale: Szpital Zakonu Bonifratrów w Łodzi, Szpital im. K. Jonschera w Łodzi i Szpital Specjalistyczny w Brzezinach.

Z końcem września 2017 roku wygaśnie umowa z NZOZ Vita Med, świadczącą świąteczną pomoc dla mieszkańców opoczyńskiego – od października 2017 będzie ich leczyć szpital im. Biernackiego w Opocznie.

W powiecie zgierskim po nocną pomoc mieszkańcy Zgierza i okolic będą zgłaszać się do szpitala im. Skłodowskiej-Curie, a pacjenci z Głowna i Strykowa – do szpitala ABIS w Głownie.

Pacjenci z pozostałych powiatów uzyskają pomoc w tych samych miejscach, co do tej pory; w punktach nocnej pomocy zorganizowanych przy szpitalnych oddziałach ratunkowych oraz izbach przyjęć placówek działających w systemie podstawowego zabezpieczenia szpitalnego, czyli w sieci szpitali.

Łódzki NFZ rozesłał do tej pory ponad 36 tysięcy SMS informujących pacjentów o zmianach w organizacji opieki zdrowotnej. W piątek 29 września 2017 roku na swojej stronie internetowej uruchomił interaktywną mapę – wystarczy wpisać na niej swój adres domowy, by znaleźć najbliższy punkt nocnej pomocy.

Od godzinyy 18.00 w piątek 29 września 2017 do godziny 8.00 w poniedziałek 2 października 2017 pod numerem tel. 42 275 40 55 w sprawie nocnej pomocy lekarskiej całodobowo będą dyżurować pracownicy łódzkiego NFZ.

Przez najbliższe dwa tygodnie w godz. 8.00–20.00 pacjenci z Łódzkiego będą mogli zasięgać informacji o nocnej opiece zdrowotnej pod numerami infolinii 801 002 275 (dla tel. stacjonarnych) i 42 299 92 75 (dla tel. komórkowych).(pap)