Według aktualizowanej na bieżąco listy zamieszczonej na stronie www.nfz-lodz.pl, od 2 stycznia 2015 otwartych zostanie 529 gabinetów podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) w Łódzkiem.

 

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami prezesa Porozumienia Łódzkiego (należącego do PZ) Jarosława Krawczyka, po Nowym Roku w regionie łódzkim zamkniętych miało być 199 gabinetów POZ. W środę 31 grudnia 2014 o godz. 17 NFZ podał, że takich placówek będzie 114.

Jak podkreśliła Anna Leder, w całym regionie – a zwłaszcza w powiatach radomszczańskim, łęczyckim, piotrkowskim, tomaszowskim i wieluńskim, gdzie mogą wystąpić problemy z dostępem do lekarzy POZ - szpitalne izby przyjęć i SOR-y są przygotowane do przyjęcia dodatkowych chorych. Rzeczniczka zaznaczyła jednak, że z ich usług w zakresie POZ powinni korzystać jedynie pacjenci zapisani do tych gabinetów, które będą zamknięte od 2 stycznia 2015.
 

Czytaj: Zarządzenie prezesa NFZ: POZ w izbach przyjęć i SOR-ach >>>

W Łodzi czynnych będzie ponad 80 procent gabinetów – po okoo 20 w każdej dzielnicy miasta, w tym wszystkie miejskie ZOZ-y. Od 1 stycznia 2015 (od godz. 8) pod numerem 42 275 40 3042 275 40 30 czynna będzie także całodobowa infolinia NFZ; pracownicy Funduszu będą informować o czynnych gabinetach POZ, izbach przyjęć, oddziałach ratunkowych i świątecznej opiece zdrowotnej.

Łódzki NFZ informuje pacjentów, którzy będą mieli problemy z uzyskaniem podstawowej opieki zdrowotnej o prawie do zmiany poradni bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Przypomina też, że pacjenci mogą trzykrotnie dokonać zmiany wyboru świadczeniodawcy. (pap)