Do tej pory informacje o czasie oczekiwania w kolejce do lekarza specjalisty były publikowane na stronie internetowej oddziału.
- Ten system był bardzo niedoskonały, dane były zbyt ogólne, a sposób korzystania nieprzyjazny dla pacjentów. Mamy nadzieję, że nasza nowa oferta okaże się znacznie użyteczniejsza i pozwoli na szybsze dotarcie do lekarza odpowiedniej specjalności - powiedział w czwartek Jan Raszeja, rzecznik oddziału wojewódzkiego NFZ w Bydgoszczy.

Wszystkie placówki medyczne, które mają podpisane kontrakty z NFZ, są zobowiązane do 10 dnia każdego miesiąca dostarczyć informacje o liczbie pacjentów oczekujących na porady lekarzy specjalistów. Na podstawie tych danych NFZ stworzył program obliczający średni czas oczekiwania w kolejce do lekarza.

Jak zastrzega rzecznik są to wielkości średnie i pokazują, jak długie w ostatnim czasie były w kolejki w danej placówce.
- By mieć pewność, w każdym przypadku zalecamy pacjentom np. kontakt telefoniczny z placówką, by upewnić się, jak wygląda sytuacja w danym dniu - zaznaczył Raszeja.

Informacje publikowane są na stronie internetowej kujawsko-pomorskiego oddziału NFZ oraz dostępne telefonicznie w placówkach NFZ w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku. Zaletą nowego systemu informacji jest możliwość zorientowania się, jakie są różnice w czasie oczekiwania na konsultację między poszczególnymi gabinetami czy przychodniami.

Elementem internetowej wyszukiwarki jest mapa ułatwiająca dojazd do wybranej placówki, a także pełna informacja o godzinach przyjęć i numery telefonów do rejestracji.

Z informacji NFZ wynika, że w całym regionie kujawsko-pomorskim w 2013 roku lekarze specjaliści udzielili ponad 4,4 mln porad ambulatoryjnych i przyjęli w takim trybie ponad milion pacjentów, czyli niemal co drugiego mieszkańca Kujawsko-Pomorskiego.

Statystycznie do 30 dni czeka się na przyjęcie u 51 procent lekarzy, do 60 dni - u 19 procent oraz powyżej 2 miesięcy - do 30 procent specjalistów. Najdłuższe kolejki tworzą się do endokrynologów dziecięcych, hematologów i nefrologów dziecięcych, gdzie niemal bez wyjątku czeka się przyjęcie ponad dwa miesiące. (pap)