- Wirusowe zapalenie wątroby to poważne schorzenie, które może być powodem marskości wątroby oraz raka. Wczesne wykrycie zakażenia zwiększa szanse na skuteczną terapię i powrót do zdrowia – mówi marszałek Piotr Całbecki.

W Polsce kontakt z wirusem HCV miało nie więcej niż 350 tysięcy osób, a choroba rozwinęła się obecnie u około 230 tysięcy Dziewięć na dziesięć nosicieli nie jest świadomych zakażenia i może przekazywać wirusa kolejnym osobom. Na WZW typu C nie ma szczepionki, natomiast zakażenie można skutecznie leczyć o ile zostanie wcześnie wykryte. Zakażenia w 80 procentach przypadków przechodzą w postać przewlekłą, która bardzo często nie jest rozpoznawana ze względu na mało charakterystyczne objawy: osłabienie, rozdrażnienie, zaburzenia pokarmowe, objawy grypopodobne. Wirusem można zarazić się między innymi w placówkach ochrony zdrowia, podczas wizyty u kosmetyczki, przy wykonywaniu tatuażu czy przekłuwaniu części ciała.

W badaniach w ramach programu wykrywania zakażeń WZW B i C w województwie kujawsko-pomorskim mogą wziąć udział mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego, u których wcześniej nie stwierdzono WZW.
 
W 2013 roku program był realizowany we współpracy z 29 samorządami lokalnymi I koordynowany przez Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny w Bydgoszczy. W badaniach wzięły w sumie udział 6332 osoby. WZW B stwierdzono u 32 pacjentów, a WZW C u 85. Osoby te zostały skierowane do dalszej diagnostyki oraz leczenia w ramach specjalistycznej opieki zdrowotnej. Przeprowadzono też 20 szkoleń, w których wzięło udział 223 mieszkańców regionu.

Trwają już przygotowania do kolejnej edycji programu. W tym roku do udziału w przedsięwzięciu zgłosiło się 28 samorządów lokalnych. Ich zadaniem będzie prowadzenie kampanii medialnej, naboru uczestników programu i pokrycie połowy kosztów przeprowadzenia badań diagnostycznych dla mieszkańców gminy/powiatu. W badaniach będą mogli wziąć udział nie tylko mieszkańcy z terenu gmin i powiatów uczestniczących w programie, ale również pacjenci z całego województwa – w sumie 7 tysięcy osób. Ruszyły już procedury konkursowe na wybór koordynatora przedsięwzięcia oraz realizatorów badań. Budżet programu to 333 tysiące złotych.

Oprac. Magdalena Okoniewska

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego