W krakowskim Domu gotowe są już wszystkie instalacje podziemne, zbiorniki na wodę do spryskiwaczy p-poż, na ukończeniu są instalacje wentylacyjne, wodno-kanalizacyjne, elektryczne i fotowoltaiczne. Dobiegły końca prace przy pokryciu dachu i montażu ślusarki okiennej.

Hotel zaprojektowała warszawska pracownia aFP architekci Flejterski Pietrzak, a jego generalnym wykonawcą jest firma Sławpol z Krakowa. Obiekt stanie przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym na krakowskim Prokocimiu. Już jesienią 2015 roku pierwsi rodzice i opiekunowie dzieci przebywających na leczeniu w tej krakowskiej placówce skorzystają z bezpłatnego pobytu w „Domu poza domem” Fundacji Ronalda McDonalda. 

Krakowski „Dom poza domem” to nowoczesny hotel rodzinny o powierzchni użytkowej około 1300 mkw. W dwukondygnacyjnym budynku znajdzie się 20 pokoi hotelowych, w tym także przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Komunikację między piętrami usprawni nowoczesna winda. Wiąże się z nią najnowsza donacja dla Fundacji Ronalda McDonalda. Donację tę, w wysokości 78 412 zł, z przeznaczeniem na windę, wniosła Fundacja „Warbud ‒ Warto Pomagać. Samą windę zaś dostarczy światowy lider tej branży ‒ firma Schindler. Wspiera ona ideę hotelu rodzinnego udzielając rabatu na swój sprzęt i deklarując bezpłatny serwis swoich urządzeń.

Czytaj: Poznań: w klinice przy Szpitalnej powstaje strefa dla rodziców >>>

W swoim komentarzu do budowy pierwszego bezpłatnego hotelu rodzinnego prezes Fundacji Ronalda McDonalda, profesor dr hab. n. med. Adam Jelonek, powiedział między innymi: - Krakowski Dom Ronalda McDonalda to nie tylko ściany i powierzchnia użytkowa. Parametry techniczne są bardzo ważne, ale to, co naprawdę zaoferuje ta placówka, to wsparcie, jakie będzie dawała rodzicom i bliskim małych pacjentów szpitala w trudnych chwilach hospitalizacji i procesu leczenia. Możliwość skorzystania z domowych warunków, spokoju i poczucia bezpieczeństwa, pozwolą bliskim małych pacjentów w pełni skoncentrować swoje wysiłki na wspieraniu dziecka w walce z chorobą. Domy Ronalda McDonalda, gdziekolwiek na świecie powstają, służą rodzinie, by być razem w najtrudniejszym dla niej czasie, jakim jest choroba dziecka.

Powierzchnię użytkową hotelu stanowią takie elementy jak między innymi parter z przestronną kuchnią umożliwiająca korzystanie przez wielu gości jednocześnie. Na tej samej kondygnacji zaprojektowano wspólną jadalnię, pokój zabaw dla dzieci i przestronny salon wypoczynkowy. Oprócz powierzchni ogólnodostępnej dla gości hotelu w budynku znajdą się pomieszczenia biurowe dla personelu, a także wolontariuszy współpracujących z placówką. Pozostała powierzchnia przeznaczona została na pralnię, magazyny i pomieszczenia techniczne.

Inwestycja Fundacji Ronalda McDonalda prowadzona jest w całości ze środków pochodzących ze zbiórki publicznej i różnego rodzaju akcji charytatywnych. Fundacja jest nie tylko inwestorem budowy hotelu rodzinnego, ale będzie także prowadziła i finansowała jego przyszłą działalność. Partnerem projektu budowy Domu Ronalda McDonalda jest Uniwersytet Jagielloński – Collegium Medicum. Budowa hotelu nie byłaby możliwa bez doskonałej współpracy fundacji z zespołem Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego. Poza nieodpłatnymi warunkami pobytu, wsparcie rodzicom korzystającym z hotelu na krakowskim Prokocimiu zapewni troskliwa profesjonalna kadra oraz wolontariusze.

Obecna budowa stanowi naturalną konsekwencję wcześniejszych działań fundacji. W roku 2009 polski oddział Fundacji Ronalda McDonalda uruchomił program „Pokoju rodzinnego”. W jego ramach oddano do użytku pomieszczenia o funkcjonalności domu w Instytucie „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” w Międzylesiu pod Warszawą. Od otwarcia każdego dnia z powodzeniem służy on rodzinom małych pacjentów tego szpitala. Realizacja i funkcjonowanie inwestycji w Międzylesiu stanowiły dobre doświadczenie i doskonałą bazę dla przygotowania projektu Domu w krakowskim Prokocimiu. Od uruchomienia w 2009 roku  „Pokoju rodzinnego” (na który składa się między innymi kuchnia z bezpłatnymi napojami, pokój odpoczynku, salon, łazienka i ogólnie dostępna pralnia) skorzystało ponad 80 tysięcy osób.

Inną aktywną działalnością fundacji jest ogólnopolski program bezpłatnych badań ultrasonograficznych dzieci „NIE nowotworom u dzieci”. Do chwili obecnej już blisko 39 tysięcy maluchów skorzystało z profilaktycznej kompleksowej kontroli USG na pokładzie mobilnej stacji medycznej ‒ ambulansu fundacji.