Ten wysokospecjalistyczny ośrodek rozpoczął działalność w połowie grudnia 2013 roku, a jego utworzenie od początku było konsultowane z małopolskim oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia. Jednak dopiero teraz NFZ zagwarantował mu finansowanie leczenia chorych na nowotwory.

Mimo braku zapewnionych środków Centrum Radioterapii Amethyst cały czas  przyjmowało pacjentów. Codziennie do ośrodka zgłaszało się kilku nowych chorych. W sumie do 12 marca 2013 roku lekarze Centrum udzielili 324 pacjentom porad i konsultacji, 66 osób rozpoczęło i zakończyło radioterapię, 40 jest w trakcie radioterapii, kolejnych 14 chorych zostało zakwalifikowanych do leczenia.

Centrum Radioterapii Amethyst  prowadzone jest przez holding medyczny R.T.C. Radiotherapeutic Center. Sieć Amethyst  działa w Polsce, Rumunii i Niemczech. Podobne Centrum powstaje także w Płocku. Spółka wygrała przetarg na dzierżawę gruntu od Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Marcina Kacprzaka. Koszt inwestycji jest szacowany na 60 mln zł. Budowa ruszy w 2014 roku.