Placówka działa od lipca 2014 roku. Do listopada na oddziale chirurgii naczyniowej CKJ hospitalizowanych było prawie 500 chorych, głównie z tętniakami aorty oraz krytycznym zwężeniem tętnic szyjnych i kończyn dolnych. Zespół chirurgów naczyniowych CKJ przeprowadził u tych chorych w większości przypadków nowoczesne zabiegi małoinwazyjne.

Dzięki nowoczesnym małoinwazyjnym metodom udrażniania tętnic cierpiący na niedokrwienie kończyn uniknęli groźby amputacji nóg, które są nie tylko dramatem dla samych chorych i ich rodzin, ale także stanowią ogromne obciążenie dla systemu opieki zdrowotnej.
- Na świecie unika się jej za wszelką cenę, stosując innowacyjne metody – mówi profesor Radosław Stefan Kiesz, prezes San Antonio Endovascular & Heart Institute oraz współzałożyciel i wiceprzewodniczący rady nadzorczej American Heart of Poland pełniący nadzór merytoryczny nad placówką CKJ. - Nie tylko ratujemy ludziom kończyny, ale także dbamy o to, by jak najszybciej wracali do normalnego funkcjonowania.

Czytaj: Certyfikat Międzynarodowej Komisji ds. Zdrowia dla AHP >>>

CKJ to jedno z niewielu w kraju tzw. centrów sercowo-naczyniowych.
- Miażdżyca jest chorobą dotykającą cały układ krążenia, nie tylko serce. Dlatego wielu pacjentów, których zaopatrujemy kardiologicznie trafia również na oddział chirurgii naczyń. W naszej klinice pracuje wysoko wykwalifikowany zespół chirurgów naczyniowych, dzięki czemu chorzy wymagający zaopatrzenia naczyń obwodowych uzyskują fachową pomoc na miejscu, co wciąż jeszcze nie jest standardem w Polsce. O ogromnych potrzebach pacjentów niech świadczy fakt, że oddział chirurgii naczyń od momentu otwarcia notuje prawie 100-procentowe obłożenie. – mówi Paweł Kaźmierczak, prezes zarządu CKJ.

Na oddziale kardiologii CKJ w okresie od stycznia do listopada 2014 roku hospitalizowanych było łącznie ponad 1700 chorych z ostrymi zespołami wieńcowymi w stanie bezpośredniego zagrożenia życia oraz ze stabilną chorobą wieńcową, niewydolnością krążenia, wadami aparatu zastawkowego, zaburzeniami rytmu pracy serca i ciężkim, lekoopornym nadciśnieniem tętniczym.

Czytaj: Śląskie: badania nad nowymi technologiami leczenia chorób serca >>>

W klinice dokonywane są także zabiegi wszczepiania rozruszników, kardiowerterów-defibrylatorów i CRT-D – łącznie tylko w tym roku wykonano takich zabiegów ponad 320. W Józefowie przeprowadzane są także zabiegi ablacji oraz badania elektrofizjologiczne.

Oprócz codziennej działalności Centrum Kardiologii Józefów zaangażowane jest w program profilaktyki chorób układu sercowo-naczyniowego prowadzony przez Urząd Miasta Józefowa. Z ostatniego programu przesiewowego, w ramach którego pacjenci mogli skorzystać nie tylko z bezpłatnej porady lekarza kardiologa, ale również poddać się badaniom profilaktycznym, skorzystało prawie 200 osób w wieku powyżej 50 lat.

Na oddziale kardiologicznym, chirurgii naczyń oraz intensywnej opieki medycznej do dyspozycji pacjentów jest 37 łóżek. Uzupełnieniem działalności oddziałów szpitalnych jest rozbudowana część ambulatoryjna kliniki, w której znajduje się poradnia kardiologiczna i chirurgii naczyniowej oraz pracownie diagnostyczne z zakresu rentgenodiagnostyki zabiegowej, tomografii komputerowej, elektrofizjologii, USG, echa serca, prób wysiłkowych, badań Holtera EKG i RR oraz kontroli stymulatorów.



 

Grupa American Heart of Poland, do której należy Centrum Kardiologii Józefów, od wielu lat tworzy w Polsce centra sercowo-naczyniowe – placówki, które dzięki oddziałowi kardiologicznemu oraz oddziałowi chirurgii naczyniowej w jednym miejscu mogą kompleksowo zabezpieczyć pacjenta pod kątem chorób sercowo-naczyniowych.