Zaszkodził nam czarny PR" - tak ubiegłoroczne wyniki komentują producenci preparatów homeopatycznych. Według danych firmy badawczej IMS Health, w 2011 r. rynek spadł o 16 proc., do około 100 mln zł. Przedsiębiorcy obarczają winą Naczelną Izbę Lekarską (NIL).

"To efekt bezpardonowych działań NIL, która publicznymi wystąpieniami i nagonką medialną podważa zasadność stosowania preparatów homeopatycznych" - twierdzi Irena Rej, prezes Izby Gospodarczej Farmacja Polska oraz właścicielka Dagomed Pharmy, producenta leków homeopatycznych.

Awantura rozpoczęła się w 2008 r., kiedy Naczelna Rada Lekarska (NRL), organ NIL, negatywnie oceniła stosowanie homeopatii przez niektórych lekarzy i stomatologów. NRL obstawała przy swoim, mimo że sprawą na początku zeszłego roku zainteresował się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) i stwierdził naruszenie prawa antymonopolowego. NIL broni nie złożyła i od decyzji UOKiK się odwołała.

Przedsiębiorcy mają jednak nadzieję, że NIL zmieni zdanie. Od wydania stanowiska przez NRL, rynek leków homeopatycznych notował rok w rok ujemną dynamikę. Zdaniem Ireny Rej, producenci preparatów homeopatycznych mogliby podać NIL do sądu za utracone zyski. Problem w tym, że w związku ze spadkami nie mają na to pieniędzy. (PAP)