We wtorek 1 grudnia 2915 w siedzibie GUS zaprezentowano wyniki badania dotyczącego zdrowia i zachowań zdrowotnych mieszkańców Polski w 2014 roku. Była to druga edycja międzynarodowego badania, prowadzonego co pięć lat, w którym bierze udział także Polska. 

Mimo poprawiającej się, subiektywnej oceny stanu zdrowia, 59 procent dorosłych Polaków skarżyło się, że w ciągu ostatniego roku przed badaniem, miało dolegliwości zdrowotne lub choroby przewlekłe. Najczęściej uskarżano się na ból dolnej części pleców - wskazywał na to co czwarty, piąty badany; wysokie ciśnienie krwi, bóle szyi oraz stawów. 

Pod koniec 2014 roku - wynika z badania - w Polsce żyło około 4,9 mln osób niepełnosprawnych; to prawie 353 tys. mniej niż w 2009 roku. Co piąta osoba z tej grupy nie miała prawnego statusu osoby niepełnosprawnej. 

Z badania wynika też, że zbyt dużą masę ciała ma w Polsce 62 procent mężczyzn i 46 procent kobiet. Nie zaobserwowano wzrostu średniej masy ciała u dzieci; a nawet jest niewielkie jej obniżenie. 
GUS poinformował również, że palenie tytoniu jest w Polsce coraz mniej popularne. Codziennie pali 29 procent dorosłych mężczyzn i 17 procent kobiet (pięć lat temu było to odpowiednio 31 procent i 18 procent ). (PAP)