"Żeby wytłumaczyć ludziom czasem dwoje się i troje, dzisiaj wejdę w polemikę z posłem, raperem Liroyem. Wirusy oraz bakterie zabić ciebie mogą, Liroy, ja cię bardzo proszę, nie idź dalej błędną drogą" - tak zaczyna się utwór rapera Gisu. Pod tym pseudonimem kryje się główny inpektor sanitary Marek Posobkiewicz.
 
Jak wyjaśnił Posobkiewicz, jednym z impulsów nagrania klipu był fakt, że na posiedzenie stworzonego niedawno Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Programu Szczepień Ochronnych Dzieci i Dorosłych zaproszono w pierwszej kolejności przeciwników szczepień. W składzie zespołu jest czterech posłów Kukiz’15, przewodniczy mu Piotr Liroy-Marzec.
 
- Mój klip jest apelem, zwróceniem się do przewodniczącego zespołu, ale tak naprawdę jest to zwrócenie się do wszystkich Polaków. Mówię do każdego, że powinien zaszczepić siebie i swoje dzieci – podkreślił GIS.
 
- Jeżeli chodzi o mój klip, zdaję sobie sprawę, że nie mogę porównywać się z Liroyem, który jest fachowcem jeśli chodzi o występy sceniczne, o rap, o produkcje muzyczne, ale jeśli chodzi o wiedzę na temat szczepień, w tym przypadku konfrontacji się nie boję i chętnie wiedzą się podzielę – zadeklarował Posobkiewicz.
 
Przyznał, że sposób komunikacji, po który sięgnął, jest nieszablonowy, ale - jak podkreślił - tradycyjne formy powszednieją, więc warto czasami w niekonwencjonalny sposób skłonić do myślenia i podnosić świadomość na temat szczepień.

Czytaj: Kalendarz szczepień na rok 2016: zmiany w szczepieniach obowiązkowych i zalecanych>>>
 
Posobkiewicz podkreśla, że wyszczepialność w Polsce wciąż utrzymuje się w Polsce na wysokim, blisko stuprocentowym poziomie.
- Na szczęście zdecydowana część społeczeństwa jest świadoma i szczepi swoje dzieci. Jeśli chodzi o wyszczepialność zgodnie z kalendarzem szczepień ochronnych, sięga ona niemal stu procent, jest to znacznie powyżej 95 procent  - powiedział.
 
Jednak z roku na rok przybywa dzieci, których rodzice odmawiają szczepień. W 2011 roku nie zostało zaszczepionych około 3 tysiące dzieci, w 2012 roku było już ich 5,3 tysiąca, w 2013 roku - 7,2 tysiąca, a w 2014 roku - 12,7 tysiąca. Według wstępnych szacunków NIZP-PZH w 2015 roku nie zaszczepiono aż 16,7 tysiąca dzieci.
 
- Zaszczep, zaszczep swoje dzieci. Jeszcze dziś idź do pediatry, on szczepionkę ci poleci. Zaszczep, zaszczep także siebie, patogeny są bezwzględne mogą dopaść również ciebie - apeluje Gisu w swoim utworze.(pap)
Dowiedz się więcej z książki
Zarządzanie progresywne zdrowiem. Kierunki, strategie, metody
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł