W kwietniu 2017 roku Fundacja Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio" z Poznania informowała, że w ramach szóstej edycji akcji zebrano pięć ton środków opatrunkowych. Do zbiórki włączyły się szkoły, przedszkola i apteki z całej Polski. Także i w tej edycji zbierane są wszelkiego rodzaju gazy, bandaże, plastry, rękawiczki jednorazowe, strzykawki i igły.

Prezes fundacji Justyna Janiec-Palczewska poinformowała we wtorek 14 listopada 2017 roku, że zebrane środki opatrunkowe trafiają do misyjnego szpitala w miejscowości Maganzo w Tanzanii. Podała, że stosowane w Tanzanii materiały opatrunkowe rozpadają się w rękach i nie spełniają swojej funkcji. Zamiast gazików jest wata, która nie nadaje się do opatrywania ran. Stąd ogromna rola pomocy udzielanej przez uczestników akcji.

- Znakomita większość Afrykańczyków leczy się u szamanów. W niektórych rejonach blisko połowa ran, z którymi pacjenci zgłaszają się do lekarza stanowi wynik działalności czarowników. Miejscowe szpitale państwowe najczęściej mają do zaoferowania jedynie szmatkę i butelkę wody z płynem do odkażania. O zadrapania i rany w afrykańskich warunkach jest niezwykle łatwo- podała Janiec-Palczewska.

Jak dodała, dzięki środkom opatrunkowym pochodzącym z akcji znacznie poprawia się jakość opieki lekarskiej świadczonej przez polskich misjonarzy. Z opatrunków z Polski korzystają między innymi osoby chore na trąd zarówno w Afryce, jak i w Indiach.

Janiec-Palczewska podała też, że we wtorek 14 listopada 2017 roku wolontariusze fundacji pakują jeden z transportów do Afryki. Znajdą się w nim leki, opatrunki, sprzęt rehabilitacyjny oraz szczoteczki i pasty do zębów zebrane w akcji "Kup Pan szczotkę!". Do Afryki wyruszy również unit stomatologiczny, dzięki któremu w Kamerunie powstanie kolejny gabinet dentystyczny.

Fundacja Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio" powstała w 1992 roku w Poznaniu z inicjatywy środowiska naukowego Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Organizuje wyjazdy lekarzy, pielęgniarek i studentów medycyny do szpitali i przychodni w krajach misyjnych.

Wśród akcji prowadzonych od lat przez fundację są jest także zbiórka odzieży i czapek dla dzieci w Afganistanie, czy zbiórka puszek aluminiowych, z której dochód jest przeznaczony na dożywianie dzieci w Afryce. (pap)

 [-DOKUMENT_HTML-]