Federacja PZ odpowiada Agnieszce Pachciarz w sprawie bilansu dzieci
\\

Nie potrzebujemy dodatkowej nagrody za coś, co robimy dobrze. Należy raczej zapytać, na jakich danych opiera swoje obraźliwe twierdzenia prezes NFZ? Prawdą jest bowiem, że to narzucony przez NFZ sposób sprawozdawania bilansów i wizyt patronażowych doprowadził do przekłamania statystyk - to reakcja Jacka Krajewskiego, prezesa Porozumienia Zielonogórskiego na przedstawioną analizę NFZ w sprawie bilansu dzieci i porad patronażowych, w której zarzucono lekarzom POZ nierzetelne ich wykonywanie.

Zdaniem Federacji Porozumienie Zielonogórskie, lekarzom nie jest potrzebna dodatkowa, finansowa motywacja do dobrego wykonywania swoich obowiązków. Złe wyniki zawarte w przedmiotowej analizie to efekt zmiany sposobu sprawozdawczości porad patronażowych i bilansów zdrowia i narzuconej przez NFZ nowej formy sprawozdawczości, która spowodowała, że lekarz musi wybrać tylko jeden rodzaj udzielonej porady do sprawozdania. Dodatkowo system uniemożliwia sprawozdanie więcej niż jednej porady udzielonej tego samego dnia, a także udzielenie porad pacjentom, którzy zgłosili się po terminie.

Joanna Zabielska-Cieciuch, lekarz i ekspert w zakresie poz z Federacji Porozumienie Zielonogórskie na podstawie danych z 2011 r. wskazuje, że lekarze poz udzielili 36 480 300 porad dzieciom i młodzieży do 18 roku życia, co przy populacji ok. 7 mln dzieci daje statystyczny wynik, że każde dziecko było badane 5 razy w roku.

Według badań opinii publicznej wynika, że ponad 70% Polaków jest zadowolonych z dostępu do usług świadczonych w poz, co daje najlepszy wynik w całym sektorze ochrony zdrowia. Jednocześnie zauważono, że NFZ na ten sektor świadczeniodawców przeznacza jedynie 12% swoich środków, co jest zupełnie niezrozumiałe biorąc pod uwagę fakt, że POZ powinna zaspokajać 80% potrzeb pacjentów.

Porozumienie Zielonogórskie krytycznie odniosło się, do zapowiedzi Prezesa NFZ o odgórnej zmianie finansowania usług w 2014 r. Finansowanie bilansów dzieci zostało odebrane jako rekompensata ze strony NFZ za zmniejszone finansowanie praktyk w wyniku uszczuplonych list pacjentów.

W opinii Federacji raport NFZ to próba kolejnego skłócenia ze sobą środowiska lekarskiego i wykazania się kolejną pseudoreformą systemu ochrony zdrowia.

Federacja liczy na podjęcie przez NFZ dialogu w tej sprawie.

Opracowanie: Ewelina Wójcik, RPE WKP

Źródło: www.federacjapz.pl, stan z dnia 19 września 2013 r.

\
Data publikacji: 19 września 2013 r.