Wygrałam sprawę w sądzie lekarskim z lekarzem stomatologiem. Lekarz ów nie chce dobrowolnie zwrócić mi kosztów leczenia. Wspomniany lekarz stomatolog nie odpowiada na moje pisma dotyczące wyrażenia zgody na otrzymanie zwrotu kosztów od ubezpieczyciela.
Czy ubezpieczyciel lekarza może pośredniczyć w załatwieniu tej sprawy? Czy mogę się odwołać do sądu cywilnego (Chodzi o sumę 2000 zł, mam rachunek wystawiony przez lekarza)?
Niestety na wstępie trzeba zauważyć, że sądy lekarskie nie są powołane do rozstrzygania o roszczeniach pacjenta przeciwko lekarzom. Sądy lekarskie w ogóle nie zajmują się sporami między lekarzami a pacjentami a są organami orzekającymi o odpowiedzialności zawodowej lekarzy. Mogą one jedynie ukarać lekarza za przewinienie dyscyplinarne kara przewidzianą w ustawie o zawodzie lekarza. Takie przewinienie lekarz może popełnić i teoretycznie może odpowiadać za nie dyscyplinarnie nawet wtedy gdy pacjent jest zadowolony i nie wnosi żadnych pretensji.
Wyjaśnienia wymaga także użyte sformułowanie "wyrażenia zgody na otrzymanie zwrotu kosztów z organu ubezpieczeniowego". Z treści pytania wydaje się wynikać, że w tym wypadku lekarz wykonywał świadczenie medyczne odpłatnie np. w ramach indywidualnej praktyki lekarskiej. Może zatem chodzić o dochodzenie roszczeń od towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym lekarz ten jest ubezpieczony z tytułu odpowiedzialności cywilnej. W tym wypadku powstaje pytanie skąd miałby pacjent informację, w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym ubezpieczył się lekarz. Może się też okazać, że dany lekarz nie jest w ogóle ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej. Może się to zdarzyć zwłaszcza w przypadku kiedy nie udziela świadczeń leczniczych finansowanych ze środków publicznych (nie ma kontraktu z NFZ ani nie udziela świadczeń na podstawie umowy zawartej z innym podmiotem np. publicznym zakładem opieki zdrowotnej, który taki kontrakt zawarł).
W wypadku ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej lekarzy, towarzystwo ubezpieczeniowe może też odmówić z innych powodów niż nie uznawanie roszczenia przez samego lekarza. W wielu wypadkach towarzystwa ubezpieczeniowe w wypadku ubezpieczeń od odpowiedzialności cywilnej oczekują na orzeczenie sądu - bynajmniej nie lekarskiego. Jedyną drogą dochodzenia roszczeń w tym wypadku jest zatem wniesienie pozwu do wydziału cywilnego właściwego sądu powszechnego. W tym wypadku, ze względu na wysokość dochodzonych roszczeń właściwy powinien być sąd rejonowy. Ponieważ z treści pytania wynika, że lekarz został ukarany przez sąd lekarski, wydaje się wysoce prawdopodobne, że popełnił on błąd w sztuce lekarskiej ewentualnie inne zaniedbanie. Należy w związku z tym zastanowić się, czy nie jest możliwe dochodzenie także innych roszczeń poza zwrotem kwoty 2 000 zł. która jak się wydaje była wynagrodzeniem zapłaconym lekarzowi. W szczególności mogłyby tu wchodzić w grę koszty dalszego leczenia, utraty zarobków w związku z przedłużającym się leczeniem itp. Możliwości podniesienia dalszych roszczeń wymagają jednak szczegółowego zbadania okoliczności sprawy i powinny być przedmiotem porady prawnej w sprawie indywidualnej.
Podkreślić należy, że sąd cywilny nie jest związany orzeczeniem sądu lekarskiego. Materiały zebrane w postępowaniu przed sądem lekarskim mogą stanowić jednak dowód w sprawie i ułatwić dochodzenie roszczeń przed sądem cywilnym.Na zakończenie należy zauważyć, że wniesienie pozwu do sądu cywilnego wiązać się będzie z koniecznością uiszczenia wpisu w sprawach cywilnych. Możliwe jest jednak ubieganie się o zwolnienie (całkowite lub częściowe) od kosztów.

Żeby widzieć komentarze musisz:

  • być zalogowanym do Facebooka
  • mieć zaakceptowaną politykę prywatności (pliki cookies)
  • korzystać z przeglądarki Chrome