Międzynarodowy Dzień Nadciśnienia Płucnego co roku obchodzony jest w maju. W Polsce główne uroczystości z tej okazji w tym roku organizowane są 11 maja pod hasłem „Do utraty tchu dla chorych na nadciśnienie płucne”.

Przemysław Saleta wyjaśnia, że dla chorych na nadciśnienie płucne pokonanie nawet kilku schodków często jest ogromną trudnością, gdyż brakuje im tchu. „By dotrzeć na szczyt najwyższego budynku w Polsce trzeba pokonać 763 schody. Wykonanie tego zadania dedykuję osobom dotkniętym nadciśnieniem płucnym z nadzieją, że w ten sposób zwrócę uwagę na potrzeby tej grupy chorych – mówi były mistrz świata w kick-boxingu oraz mistrz Polski i Europy w boksie zawodowym.

Saleta będzie się wspinać po schodach na 30. piętro PKiN wyposażony w kamerkę. Zarejestrowany w ten sposób film będzie można obejrzeć w Internecie. Na trasie marszu zaplanowano przystanki, na których zostanie mu zmierzone tętno i ciśnienie tętnicze krwi. Gdy dotrze już na 30. piętro PKiN, chorzy i lekarze opowiedzą o chorobie, która uniemożliwia wchodzenie po schodach, bieganie, a nawet spacerowanie i samodzielne ubieranie się. Sportowcom „brakuje tchu” tylko wtedy, kiedy intensywnie uprawiają sport.
Typowe objawami nadciśnienia płucnego są duszność podczas dotychczas dobrze tolerowanych wysiłków, sine usta, zawroty głowy, łatwe męczenie się i osłabienie. Schorzenie to dotyka młodych ludzi - średnia wieku bardzo wielu chorych nie przekracza 35 lat.
„Mamy zatem nadzieję, że tegoroczna akcja zwróci uwagę na nadciśnienie płucne, a międzynarodowe obchody Dnia Nadciśnienia Płucnego będą szansą na poznanie i zrozumienie tej rzadkiej choroby przez społeczeństwo – mówi Piotr Manikowski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Osób z Nadciśnieniem Płucnym i Ich Przyjaciół, organizator wydarzenia w Polsce.

Prof. Adam Torbicki, kierownik Kliniki Krążenia Płucnego i Chorób Zakrzepowo-Zatorowych Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Europejskim Centrum Zdrowia-Otwock wyjaśnia, że u chorych stopniowo podwyższa się opór naczyń płucnych dla przepływającej przez nie krwi. Ciśnienie krwi w tętnicy płucnej wzrasta znacznie powyżej wartości prawidłowych, co prowadzi do ciężkiej niewydolności serca (w spoczynku sięga ona 25 mm Hg podczas gdy prawidłowa wartość waha się między 14 mm Hg a 20 mm Hg).

W połowie przypadków nie wiadomo jednak co jest przyczyną tętniczego nadciśnienia płucnego. Do rozwoju choroby mogą prowadzić, np. mutacje genetyczne, choroby układowe tkanki łącznej, wrodzone wady serca czy przewlekła choroba zatorowo-zakrzepowa. Bardzo ważne jest wczesne wykrycie choroby, gdyż nieleczona szybko prowadzi do zgonu.

Postawienie właściwej diagnozy trwa od kilku miesięcy do nawet kilku lat, ponieważ objawy nadciśnienia płucnego często są mylone z innymi chorobami. Tymczasem o efektach leczenia często decyduje jak najszybsze wdrożenie odpowiedniego leczenia. Dostępne metody terapii umożliwiają wydłużenie czasu aktywności fizycznej, podnoszą jakość funkcjonowania pacjentów i przedłużają ich życie.
Podczas akcji będą rozdawane materiały edukacyjne dotyczące przyczyn, diagnozowania oraz sposobów leczenia nadciśnienia płucnego. Przedstawiciele Stowarzyszenia zapraszają także do solidaryzowania się z chorymi poprzez założenie koszulki przygotowanej specjalnie na tegoroczne obchody.

Piotr Manikowski zachęca osoby uprawiające sport zawodowo i amatorsko do sfotografowania się w koszulce akcji i umieszczenia zdjęcia na swoim profilu na Facebooku. Koszulkę można otrzymać zgłaszając się do organizatorów akcji na adres e-mail: doutratytchu@primum.pl. Więcej informacji pod numerem telefonu: 506 428 201.