Odpowiedź:
Zgodnie z dodanym z dniem 1 stycznia 2015 r. przepisem art. 20 ust. 10g ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.) - dalej u.ś.o.z., listy oczekujących na udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalach i świadczeń specjalistycznych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej, prowadzi się w postaci elektronicznej. Ustawodawca nie przewiduje, począwszy od dnia 1 stycznia 2015 r., obowiązku prowadzenia list oczekujących w formie innej niż elektroniczna.
Uzasadnienie:
Zgodnie z przepisem art. 20 ust. 1 u.ś.o.z., świadczenia opieki zdrowotnej w szpitalach i świadczenia specjalistyczne w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej są udzielane według kolejności zgłoszenia w dniach i godzinach ich udzielania przez świadczeniodawcę, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Obowiązek konstytuowany przywoływanym przepisem dotyczy również świadczeń z zakresu rezonansu magnetycznego, a to z tego powodu, że świadczeniami specjalistycznymi w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej, po myśli art. 5 pkt 1 u.ś.o.z. w związku z art. 5 pkt 36 u.ś.o.z., są świadczenie opieki zdrowotnej we wszystkich dziedzinach medycyny z wyłączeniem świadczeń udzielanych w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielanie przez świadczeniodawców na rzecz osób niewymagających leczenia w warunkach całodobowych lub całodziennych. Jednocześnie wskazać należy, co rozstrzyga w zasadzie problem artykułowany w pytaniu, iż zgodnie z dodanym z dniem 1 stycznia 2015 r. przepisem art. 20 ust. 10g u.ś.o.z., listy oczekujących na udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalach i świadczeń specjalistycznych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej, prowadzi się w postaci elektronicznej. Ustawodawca nie przewidział zatem obowiązku prowadzenia list oczekujących w formie innej niż elektroniczna.
Na marginesie powyższych rozważań wskazać jednak należy, iż jak stanowi przepis art. 20 ust. 4 u.ś.o.z., lista oczekujących na udzielenie świadczenia stanowi integralną część dokumentacji medycznej prowadzonej przez świadczeniodawcę. W konsekwencji świadczeniodawca zobowiązany jest do przestrzegania obowiązków wynikających z przepisów rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 2010 r. w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 177 z późn. zm.) - dalej r.d.m. I tak na przykład zgodnie z § 80 pkt 7 r.d.m., dokumentacja może być prowadzona w postaci elektronicznej, pod warunkiem prowadzenia jej w systemie teleinformatycznym zapewniającym w szczególności wydrukowanie dokumentacji w formach określonych w rozporządzeniu. Jak stanowi z kolei § 83 r.d.m., udostępnianie dokumentacji prowadzonej w postaci elektronicznej na żądanie uprawnionych podmiotów lub organów następuje przez przekazanie informatycznego nośnika danych z zapisaną dokumentacją, dokonanie elektronicznej transmisji dokumentacji lub przekazanie papierowych wydruków.

Artur Paszkowski, autor współpracuje z Serwisem Prawo i Zdrowie
Odpowiedzi udzielono 18 marca 2015 r.