Pytanie pochodzi z publikacji Serwis Prawo i Zdrowie
Czy do wniosku o wydanie dokumentacji medycznej pacjenta załącza się oświadczenie o zwolnieniu z obowiązku zachowania tajemnicy lekarskiej?
Z wnioskiem wystąpiła kancelaria odszkodowawcza.
Odpowiedź:
Dla celów udostępnienia dokumentacji medycznej wymagane jest legitymowanie się przez wnioskodawcę oświadczeniem pacjenta o upoważnieniu wnioskodawcy do dostępu do tej dokumentacji. Nie jest to tożsame z oświadczeniem o zwolnieniu z tajemnicy lekarskiej.
Uzasadnienie:
Udostępnianie dokumentacji medycznej odbywa się w trybie określonym przepisami art. 26 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (tekst jedn.: Dz. U. 2012 r. poz. 159 z późn. zm.) - dalej u.p.p. Rozróżnia on udostępnienie dokumentacji pacjentowi, osobie upoważnionej przez pacjenta (art. 26 ust. 1 u.p.p.), lub organom i podmiotom uprawnionym do takiego dostępu bez konieczności uzyskiwania odrębnej zgody pacjenta.
Kancelarie odszkodowawcze, bez względu na to, czy są to podmioty działające na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. 507) lub przepisów ustawy z dnia 26 maja 1982 r. prawo o adwokaturze (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 poz. 615), czy też są to podmioty innego typu, nie znajdują się w kręgu podmiotów uprawnionych, wymienionych w art. 26 ust. 3 u.p.p. Mogą więc ubiegać się o dostęp do dokumentacji medycznej tylko w trybie przewidzianym w art. 26 ust. 1 u.p.p., czyli jako podmioty upoważnione przez pacjenta.
Jak wynika zaś z § 8 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 2010 r. w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 177 z późn. zm.) w takim przypadku w dokumentacji indywidualnej wewnętrznej zamieszcza się lub dołącza do niej oświadczenie pacjenta o upoważnieniu osoby bliskiej do uzyskiwania dokumentacji, ze wskazaniem imienia i nazwiska osoby upoważnionej, albo oświadczenie o braku takiego upoważnienia.
Obowiązujące przepisy określające tryb udostępniania dokumentacji medycznej przewidują więc na tą okoliczność określony tryb polegający na tym, iż następuje to na podstawie oświadczenia pacjenta o upoważnianiu określonej osoby do dostępu do dokumentacji. Z oświadczenia pacjenta musi więc wynikać kogo i do czego pacjenta upoważnia, jeżeli zaś te elementy są zachowane, nie przewidują konieczności składania w tym przedmiocie innych oświadczeń. Zwolnienie z obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej jest natomiast instytucją innego rodzaju, pozwalającą lekarzowi na odstąpienie od obowiązku zachowania tej tajemnicy, niekoniecznie w odniesieniu do wskazanej z góry osoby i niekoniecznie w zakresie dotyczącym dostępu do dokumentacji medycznej - jako przykład można tu podać oświadczenie osoby publicznej pozwalające lekarzowi na udzielanie mediom informacji odnośnie jej stanu zdrowia. Oświadczenie tej treści nie jest wymagane w przypadku udostępniania dokumentacji medycznej.
Iwona Kaczorowska-Kossowska, autorka współpracuje z Serwisem Prawo i Zdrowie
Odpowiedzi udzielono 29.06.2015 r.