Miejski program in vitro ruszył pod koniec ubiegłego roku i jest skierowany do małżeństw - mieszkańców Częstochowy - które wyczerpały wcześniej inne możliwości leczenia. Każda z par, która zostanie zakwalifikowana do programu, otrzymuje jednorazowe dofinansowanie do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego w wys. 3 tys. zł. Pozostałe koszty ponoszą pacjenci.

W ubiegłym roku, do udziału w programie zakwalifikowano 12 par, w tym roku 15.

"W wyniku realizacji ubiegłorocznego programu in vitro urodziło się czworo dzieci, w tym trzy dziewczynki. W ramach tegorocznego programu oczekujemy narodzin trójki dzieci" - poinformował w poniedziałek rzecznik Urzędu Miasta Włodzimierz Tutaj. Dodał, że jedna z tegorocznych procedur zakończyła się ciążą bliźniaczą.

Program "Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Częstochowy" został podpisany na lata 2012-2014. W tym roku na jego realizację przewidziano w budżecie miasta 150 tys. zł. W projekcie budżetu na przyszły rok znalazło się 80 tys. zł.

Tegoroczny program jest realizowany w ośmiu wyłonionych w konkursie placówkach medycznych na terenie całego kraju.

Na doświadczeniach Częstochowy, która jako pierwsza w kraju wprowadziła takie rozwiązanie, wzorowany jest również pilotażowy program in vitro, który ruszył w Sosnowcu. W tym roku miasto przeznaczy na ten cel 60 tys. zł, co pozwoli objąć projektem 20 par (dofinansowanie do wysokości 80 proc. kosztów, jednak nie więcej niż 3 tys. zł).