W województwie mazowieckim od 2011 roku przybywa dawców. W 2012 roku było ich 79, a trzy lata wcześniej 43. Popularyzacja transplantacji oraz zdrowego trybu życia to główne cele Pikniku Zdrowia w Ciechanowie, który towarzyszy konferencji naukowej „Transplantacja darem życia”.

W Ciechanowie, w tym roku pobrano narządy od trzech dawców – to więcej niż w 2011 i 2012 r. łącznie. Liczba dawców wzrasta w całej Polsce (od 2009 r. do 2012 r. o 46 proc.), lecz na Mazowszu dynamika ta jest niemal dwukrotnie większa (83 proc.). Coraz więcej szpitali stwarza odpowiednie warunki do pobierania narządów – w 2007 r. placówek takich było 12, a w zeszłym roku 20. Od 2010 roku Mazowiecki Urząd Wojewódzki (MUW) współpracuje w ramach programu „Partnerstwo dla Transplantacji” z przedstawicielami m.in. samorządów, środowiska lekarskiego i akademickiego oraz Kościoła. Przy Wydziale Zdrowia MUW działa też Forum Zdrowia, które odpowiada za organizację konferencji i spotkań edukacyjnych. W jego skład wchodzą m.in. organizacje pozarządowe oraz Sanepid, Krajowe Centrum ds. AIDS, Wojewódzkie Centrum Profilaktyki Nowotworowej, Centralny Instytut Ochrony Pracy czy Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantacji Poltransplant.

Transplantacja narządów jest metodą leczenia ratującą życie i zdrowie pacjentów. Szacuje się, że dzięki niej każdego roku szansę na powrót do zdrowia ma ok. 1 - 1,5 tys. osób w kraju. Na całym świecie codziennie umiera piętnaście osób, nie mogąc doczekać się przeszczepu.


Źródło: www.mazowieckie.pl