Centrum Medyczne Damiana powstało w 1994 roku. Dzięki zmianom ustrojowym możliwe było otwarcie prywatnej przychodni, która od początku dbała o wysoki poziom usług medycznych i używanie nowoczesnych rozwiązań. W tym samym roku został otwarty również pierwszy w prywatny szpital – Szpital Damiana, który stale się rozwija. Teraz rocznie wykonuje się w nim ponad 3 tysiące operacji, 8 tysięcy zabiegów ambulatoryjnych oraz odbiera ponad 300 porodów.

Centrum Medyczne Damiana tworzy pięć przychodni specjalistycznych oraz szpital. Opiekę medyczną w Centrum mają zapewnioną pacjenci w każdym wieku, od momentu narodzin na oddziale położniczym, przez wiek dziecięcy, dorastanie, aż po jesień życia.

Sukcesem placówki jest stworzenie nowoczesnego Centrum Rehabilitacji dla dzieci i dorosłych przy ul. Cybernetyki w Warszawie. Centrum zajmuje się rehabilitacją neurologiczną, pourazową oraz pooperacyjną. W 2012 roku powstał również nowy oddział położniczy oferujący dostęp do intensywnej opieki medycznej dla mamy i dziecka. W 2009 roku Centrum Medyczne Damiana zostało przyłączone do Grupy Medicover.

Obecnie szpital prowadzi oddział położniczy, oddział dzienny oraz oddział diagnostyczno-zabiegowy, na którym wykonywane są operacje w kilkunastu specjalnościach (m.in. chirurgia ogólna, chirurgia otyłości, chirurgia plastyczna i estetyczna, laryngologia, okulistyka).

Usługi Centrum Damiana są zarówno komercyjne jak i finansowane ze środków NFZ. Kontrakt zawarty z Funduszem na rok 2014 ma wartość 2 731 301,20 zł i dotyczy leczenia szpitalnego (zabiegi w zakresie chirurgii jednego dnia – chirurgia ogólna, ginekologia i chirurgia plastyczna), ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (endoskopia i badania tomografii komputerowej) oraz profilaktycznych programów zdrowotnych.

Szpitala Damiana  wdrożył Okołooperacyjną Kartę Kontrolną (Surgical Safety Checklist). W 2012 roku otrzymał Certyfikat Akredytacyjny przyznany przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Szpital Damiana to również „Szpital bez bólu”. Certyfikat ten potwierdza, iż szpital spełnia kryteria promujące najwyższe standardy opieki przeciwbólowej po zabiegach operacyjnych, a także w trakcie porodu i po cesarskim cięciu.
Centrum Medyczne Damiana posiada też Certyfikat ISO 9001: 2008 na zarządzanie  jakością usług medycznych i diagnostycznych.