Inwestycja realizowana była od 2012 roku. Grupa Synektik dzięki nowemu Centrum Badawczo-Rozwojowemu rozszerzy zakres produkowanych radioznaczników, w szczególności o radioznaczniki specjalne Rozpoczęcie produkcji w warszawskim zakładzie zoptymalizuje kosztowo wytwarzanie radiofarmaceutyków i zwiększy zasięg efektywnego dostarczania produktów. Grupa posiada także zakład produkcji radiofarmaceutyków, działający w ramach Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, że na terenie Wojskowego Instytutu Medycznego otwiera się nowa jednostka badawcza związana z radioznacznikami do badań. To dobry sygnał dla polskiej nauki, że potrafimy się rozwijać i chcemy oferować coraz nowocześniejsze metody diagnostyki obrazowej. Praca nad nowymi preparatami i wprowadzanie ich na rynek to szansa nie tylko dla polskiej medycyny, ale także dla wszystkich pacjentów, których będzie można szybciej i precyzyjniej diagnozować - mówi gen. bryg. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, Dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego. - Od dawna szukaliśmy partnera, który komercyjnie wykorzysta potencjał naukowy WIM. My wnosimy najwyższej klasy fachowców oraz najnowocześniejsze metody badawcze. Natomiast Synektik zapewnia fundusze na urynkowienie badań. Biznesplan zasadza się na mocnych fundamentach, dzięki nim zyskają nie tylko nasze dwa podmioty, ale polska nauka i gospodarka. Piętą achillesową naszej nauki jest właśnie komercjalizacja badań. O ile na same prace badawcze fundusze można znaleźć, to trudniej pozyskać środki na zastrzeżenia patentowe, a najtrudniej - na uruchomienie masowej produkcji.

- Centrum Badawczo-Rozwojowe Synektik otwieramy w obliczu zmian, które czekają polski system opieki zdrowotnej. W ostatnich tygodniach minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zadeklarował, że zostaną zdjęte limity na badania oraz terapię onkologiczną. Diagnoza i pierwszy plan leczenia ma być ustalany w ciągu zaledwie kilku tygodni. Dla nas oznacza to zarówno większą skuteczność leczenia - ze względu na lepszą i szybszą diagnozę - ale także potencjał rozwoju dla polskiej nauki. To również duże pole do działania dla Synektik - zwłaszcza w obszarze innowacyjnych radioznaczników stosowanych w onkologii i kardiologii” - mówi Cezary Dariusz Kozanecki, prezes zarządu Synektik SA.

Szefowie Synektika przyznają, że od początku funkcjonowania firmy, czyli od 2001 roku planowali wybudowanie w Polsce dwóch lub trzech zakładów produkujących radiofarmaceutyki oraz jednego Centrum Badawczo-Rozwojowego. Od razu szukali lokalizacji w okolicach Warszawy. Stolica ma bowiem dwa główne atuty: dzięki dużej liczbie pacjentów można tu prowadzić zaawansowane badania, a centralne położenie ułatwia transport radiofarmaceutyków.
- To niezwykle ważne, ponieważ produkt jakim jest radiofarmaceutyk ma stosunkowo krótki okres żywotności. Dobre rozlokowanie zakładów produkcyjnych na terenie kraju znacząco podnosi efektywność kosztową prowadzonej działalności i umożliwia dotarcie do dalszych zakątków kraju – mówi Cezary Kozanecki.

Z inwestycji cieszy się również Euromedic Polska, jeden z największych inwestorów i świadczeniodawców usług z zakresu diagnostyki obrazowej i laboratoryjnej oraz leczenia chorób nowotworowych za pomocą radioterapii onkologicznej w Europie.

- Otwarcie cyklotronu przy Zakładzie Medycyny Nuklearnej WIM to przykład idealnej współpracy pomiędzy Euromedic, Synektik i WIM oraz odpowiedź na ogromne potrzeby pacjentów, gdyż miesięcznie badanych jest tutaj aż 350 osób. Dlatego też mając na uwadze, że liczba osób zapadających na choroby nowotworowe wciąż wzrasta, cały czas się rozwijamy i dążymy do unowocześnienia technik diagnostyki molekularnej i diagnostyki nuklearnej. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych izotopów, opracowanych w Centrum Badawczo-Rozwojowym, będziemy w stanie zapewniać pacjentom jeszcze dokładniejszą diagnostykę w krótszym czasie – podkreśla Jarosław Furdal, prezes zarządu Euromedic Polska.

Wojskowy Instytut Medyczny z Centralnym Szpitalem Klinicznym Ministerstwa Obrony Narodowej to jeden z największych w Polsce szpitali, ale jednocześnie instytut badawczy z kadrą naukową, wyposażeniem i wiedzą na światowym poziomie. Placówka jest centralnym ośrodkiem klinicznym, dydaktycznym, konsultacyjnym i naukowo-badawczym dla wojskowej służby zdrowia. Posiada 5 ośrodków klinicznych z 27 klinikami i oddziałami oraz ośrodek diagnostyki medycznej. Kontrakt placówki z NFZ na rok 2014 ma wartość prawie 300 mln zł.