Budowa nowego segmentu szpitala zakończyła się we wrześniu 2013 roku, od tego czasu trwało formalne przekazywanie obiektu, testy epidemiologiczne i sprawdzanie aparatury.

Budowa i wyposażenie kilkupiętrowego skrzydła budynku kosztowało 160 mln zł, z czego aż 100 mln zł to koszt wyposażenia. W ocenie dyrekcji placówki SOR jest obecnie jednym z najnowocześniejszych w kraju. Oddział został wyposażony w kilka stanowisk obserwacyjnych i diagnostycznych, sale reanimacyjne, cyfrową radiologię oraz nowoczesny tomograf komputerowy.

W pięciokondygnacyjnym obiekcie, oprócz szpitalnego oddziału ratunkowego ulokowano zespół sal operacyjnych, z oddziałem anestezjologii i intensywnej terapii medycznej, oraz centralną sterylizatornię. Budynek stanął w miejscu dawnego głównego wejścia do placówki.

Na dachu zbudowano lądowisko dla helikopterów sanitarnych, dopuszczone także do przyjmowania lotów nocnych. Dzięki temu do SOR-u można będzie szybko przewieźć między innymi ofiary wypadków drogowych z całego regionu.

Inwestycja jest jednym z elementów wartego 327 mln zł programu rozbudowy i przebudowy Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy, finansowanego z budżetu państwa. W jego ramach powstał już oddział intensywnej terapii dla dzieci. Program obejmuje także budowę klinik: psychiatrii, dermatologii i geriatrii oraz Zakładu Opieki Paliatywnej.