Zgodnie z nowymi zasadami lekarze muszą informować kobiety o ryzyku i wymagać od nich wypełnienia formularza ze zgodą przed przeprowadzeniem cesarskiego cięcia. Chodzi o zmniejszenie liczby niepotrzebnych zabiegów i zagwarantowanie, by rodzące były świadome zagrożeń związanych z taką metodą porodu.

Na lekarzach będzie też spoczywać obowiązek uzasadnienia, dlaczego w danym przypadku cesarskie cięcie jest niezbędne. Wielu lekarzy wybiera cesarskie cięcie, ponieważ mogą w ten sposób zaplanować termin porodu i uniknąć ryzyka procesu w razie komplikacji. - Lekarze boją się naturalnych porodów - powiedział BBC Brasil ginekolog Renato Sa.

Eksperci zwracają też uwagę, że wiele kobiet decyduje się na cesarskie cięcie z powodu niewystarczającej liczby łóżek na oddziałach położniczych i braku wykwalifikowanego personelu.
- Najlepszą metodą zagwarantowania sobie łóżka w dobrym szpitalu jest zapisanie się na cesarkę w konkretnym terminie - mówił BBC położnik Pedro Octavio de Britto Pereira ze szpitala federalnego w Rio de Janeiro.
 

W tej sytuacji kobiety, które chciałyby urodzić w sposób naturalny w prywatnym szpitalu, dowiadują się, że wszystkie łóżka są zajęte na planowane cesarskie cięcia - wyjaśniają media. Wielokrotnie informowano o kobietach rodzących bez cesarskiego cięcia przewożonych ze szpitala do szpitala w poszukiwaniu wolnego łóżka.

Jednocześnie badacze zwracają uwagę, że w skoncentrowanej na kulcie ciała Brazylii wiele kobiet uważa cesarskie cięcie za "bardziej cywilizowaną" metodę porodu; powszechna jest także obawa, że poród naturalny może odebrać kobiecie seksualną atrakcyjność.(pap)