Klinika Okulus z Bielska-Białej zainwestowała w nowoczesny laser excimerowy, który został kupiony za ponad 2 mln zł. Jest to najnowocześniejszy sprzęt do zabiegów laserowej korekcji wzroku na Śląsku.

W placówce odbyły się już pierwsze zabiegi wykonane przy pomocy nowego sprzętu. Pierwsze kontrole pozabiegowe przeszli między innymi dwaj górnicy, dla których zabieg oznaczał możliwość utrzymania się w zawodzie.

W trakcie kilkuminutowego zabiegu kształt rogówki zmienia się o ułamki milimetra i te subtelne zmiany przywracają doskonałą jakość widzenia już na zawsze. Laserowa korekcja wzroku nie jest refundowana przez NFZ.

- Dzięki takim zabiegom wiele młodych osób ma nie tylko szansę na wykonywanie zawodu swoich marzeń, który wymaga doskonałego widzenia bez korekcji w postaci okularów czy soczewek, jak na przykład w lotnictwie, policji, straży, ale w ogóle możliwość dalszego wykonywania zawodu, jak w przypadku naszych górników – mówi Agnieszka Motyl, lekarka Kliniki Okulus, która kwalifikowała pacjentów do zabiegów.

Taki zabieg to również szansa na lepsze widzenie dla osób, które z różnych powodów zdrowotnych nie mogą nosić okularów lub szkieł kontaktowych, na przykład z powodu nawracających stanów zapalnych spojówek czy alergii na nikiel.

Praca lasera w trakcie zabiegu jest całkowicie sterowana i kontrolowana przez komputer. Laser posiada system „śledzenia ruchów oka”, który dokładnie monitoruje najmniejszy ruch i zmiany w położeniu oka w trakcie zabiegu. Wielopunktowa kontrola nad energią wiązki laserowej oraz doskonała kontrola ustawienia oka w czasie zabiegu, gwarantują precyzję zabiegu dla uzyskania najlepszej korekcji wady. Zabieg jest programowany komputerowo na podstawie wcześniej wykonanych pomiarów oka podczas kompleksowych, specjalistycznych badań. Pełna integracja lasera z urządzeniem oculyzer (specjalistyczne urządzenie do diagnostyki rogówki oka) pozwala pomóc większości pacjentów odrzuconych przez inne ośrodki.

Klinka Okulus działa od 2002 roku. Oferuje pełną diagnostykę oraz leczenie laserowe i chirurgiczne chorób oczu. Leczy około 17 tysięcy chorych rocznie, którzy mogą zasięgnąć konsultacji w ramach poradni okulistycznej, poddać się diagnostyce w poradni angiografii fluoresceinowej, pracowni laseroterapii i tomografii ocznej oraz zabiegowi na oddziale okulistycznym.

Okulus oferuje zarówno usługi komercyjne jak i finansowane przez NFZ. Kontrakt na rok 2015 miał wartość ponad 1,7 mln zł. Środki finansowały ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, leczenie szpitalne a także świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze.

Opracowanie: Magdalena Okoniewska

Źródło: www.okulus.pl, stan z dnia 20 stycznia 2015 r.