Wymiana doświadczeń naukowych i praktycznych, wspólne seminaria i konferencje, a przede wszystkim pozyskiwanie funduszy europejskich - to główne punkty podpisanej umowy o współpracy pomiędzy Białostockim Centrum Onkologii i Zarządem Ochrony Zdrowia Obwodu Grodzieńskiego (Białoruś).

- Jesteśmy w trakcie rozbudowy Białostockiego Centrum Onkologii, nasi sąsiedzi rozpoczynają budowę Centrum Onkologii w Grodnie. Chcą korzystać z naszego doświadczenia w pozyskiwaniu środków na realizację inwestycji - mówiła dyrektor CO Marzena Juczewska.

- Przedmiotem współpracy z Grodnem będzie też wymiana doświadczeń nie tylko medycznych, ale z zakresu administrowania placówką medyczną. Lekarze, pielęgniarki, a także niemedyczni pracownicy szpitala będą mogli dzielić się swoją wiedzą – dodała.

Umowę podpisano 26 stycznia 2015 r. w siedzibie Białostockiego Centrum Onkologii, w obecności Bogdana Dyjuka, członka zarządu województwa podlaskiego. W imieniu BCO dokument podpisała dyrektor placówki dr n. med. Marzena Juczewska, ze strony białoruskiej Kierownik Zarządu Ochrony Zdrowia Grodzieńskiego Obwodowego Komitetu Wykonawczego w Ochronie Zdrowia Andriej Strizhak.

Według zapowiedzi przedstawianych w roku 2014 inwestycja w Białostockim Centrum Onkologii ma się zakończyć do 30 kwietnia 2015 r. Dokończenie budowy ma kosztować 30 mln zł. Inwestycja została rozpoczęła w roku 2011, ale pierwszemu wykonawcy wypowiedziano umowę, gdyż nie dotrzymywał terminów.

Inwestycja obejmuje częściowo rozbiórkę starych obiektów szpitala ginekologicznego oraz budowę nowego, pięciokondygnacyjnego budynku z izbą przyjęć, przychodnią onkologiczną i pododdziałem chemioterapii dziennej. W nowym obiekcie będzie mieścić się blok operacyjny, składający się z czterech sal, oddział chirurgii onkologicznej, w którym będzie 71 łóżek, oraz oddział opieki paliatywnej z dziesięcioma łóżkami.

Opracowanie: Magdalena Okoniewska

Źródło: www.wrotapodlasia.pl, stan z dnia 29 stycznia 2015 r.