Będzie kolejna edycja rządowego programu in vitro
Minister zdrowia Marian Zembala podpisał 3 listopada 2015 nową edycję programu polityki zdrowotnej dotyczącego leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego na lata 2016-2019. Stanowi on kontynuację programu, który jest realizowany od 1 lipca 2013 i potrwa do 30 czerwca 2016.
Program nadal będzie finansowany ze środków budżetu państwa pozostających w dyspozycji ministra zdrowia. Na realizację programu w latach 2016-2019 przeznaczono około 300 mln zł.
Głównym celem programu pozostaje zapewnienie równego dostępu i możliwości korzystania z procedury zapłodnienia pozaustrojowego parom, u których stwierdzono niepłodność kobiety lub mężczyzny i wyczerpały się inne możliwości jej leczenia albo nie istnieją inne metody jej leczenia.
Cele programu obejmują obniżenie liczby par bezdzietnych, zapewnienie najlepszego standardu leczenia niepłodności oraz poprawę trendów demograficznych poprzez zastosowanie metody o najwyższej skuteczności udokumentowanej badaniami naukowymi.
Czytaj: Karczewski apeluje do ministra zdrowia o wstrzymanie się ważnymi decyzjami>>>
Do tej pory dzięki rządowemu programowi in vitro urodziło się 3 644 dzieci. Obecnie 17 023 par jest w trakcie leczenia. Do programu zostało zarejestrowanych ponad 21 862 par.





