Głównymi celami nowelizacji ustawy o świadczeniach jest zwiększenie gwarancji wysokiej jakości i kompleksowości świadczeń, usprawnienie postępowania odwoławczego od rozstrzygnięć komisji konkursowej oraz wprowadzenie możliwości przedłużania okresu obowiązywania umów w przypadku zaistnienia ryzyka braku zabezpieczenia udzielania świadczeń, a także dookreślenie sposobu realizacji zasady jawności umów i postępować w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń i usprawnienie kontroli realizacji umów.

W projekcie określono przez wskazanie podstawowych parametrów kryterium ciągłości i kompleksowości udzielanych świadczeń, które stanowią kryterium oceny ofert. Wśród nowych rozwiązań pojawiła się możliwość stworzenia przez Prezesa NFZ nowego, odrębnego produktu kontraktowego, którego przedmiotem będą ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne udzielane w podmiotach leczniczych zintegrowanych z leczeniem szpitalnym (tzw. przychodnie przyszpitalne).

Kolejne zmiany dotyczą usprawnienia trybu odwoławczego przy zawieraniu umów o udzielanie świadczeń. Proponuje się, aby postępowanie odwoławcze było prowadzone na poziomie oddziałów wojewódzkich NFZ, a od decyzji dyrektora OW będzie przysługiwał wniosek o ponowne rozpoznanie sprawy, a w dalszej kolejności skarga do sądu administracyjnego. Ze względu na realnie istniejące ryzyko niezakończenia postępowań konkursowych do końca 2013 r., wprowadzono zapis o możliwości przedłużenia obowiązujących umów do 31 grudnia 2014 r. ( w pierwszej wersji projektu była to data 31 grudnia 2015 r.).
Pozytywnie należy ocenić zawarcie w projekcie zapisu iż informacje zawarte w ofertach składanych przez świadczeniodawców powinny być udostępniane stronom tych postępować, a ponadto stanowią one informację publiczną. Jest to zgodne z obecną linią orzeczniczą sądów.

Projekt przewiduje uproszczenie postępowania kontrolnego poprzez wyłączenie przepisów art. 82 i 83 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, stanowiących, że nie można równocześnie podejmować i prowadzić więcej niż jednej kontroli działalności przedsiębiorcy oraz o czasie trwania wszystkich kontroli u przedsiębiorcy w jednym roku kalendarzowym. Taki zapis jest odpowiedzią na uwagi Najwyższej Izby Kontroli zarzucającej NFZ niewystarczającą liczbę kontroli.