Takie wyniki przyniosło opracowanie specjalistycznych konsultacji zorganizowanych w ramach akcji profilaktycznej „Pamiętaj o Pamięci”. W konsultacjach wzięło udział 130 mieszkańców województwa śląskiego, którzy chcieli zbadać swoją pamięć, zaniepokojeni takimi objawami jak zapominanie słów, terminów czy problemy z odnalezieniem przedmiotów, na przykład portfela czy okularów.
 
Akcja miała na celu wczesne wykrycie objawów, mogących zwiastować rozwój choroby Alzheimera. Wczesne zdiagnozowanie choroby pozwala ją skuteczniej leczyć.
 
- W podsumowaniu naszej akcji to właśnie szybkie tempo życia, wysoki poziom stresu, problemy osobiste oraz depresja okazały się wiodącymi czynnikami, które przyczyniły się do zaburzeń pamięci u największej liczby badanych. To pokazuje, że czynniki środowiskowe, takie jak palenie papierosów, brak aktywności fizycznej czy właśnie szybkie tempo życia i stres mają coraz większe znaczenie w rozwoju choroby – powiedziała neurolog dr n. med. Gabriela Kłodowska-Duda z kliniki Neuro-Care w Katowicach, organizator akcji.
 
- Potwierdzają to choćby raporty World Alzheimer, sporządzone przez Światową Organizację Alzheimerowską. Czynniki genetyczne odpowiadają jedynie za 1 proc. przypadków zachorowań na chorobę Alzheimera. Dlatego też warto stawiać na profilaktykę i świadome życie, polegające na unikaniu zagrożeń” – dodała.
 
40 procent badanych, u których zaobserwowano depresję, wymaga leczenia specjalistycznego - konsultacji z psychologiem oraz psychiatrą. U 9 procent przebadanych osób kłopoty z pamięcią były wynikiem źle leczonej cukrzycy. U części osób zaburzenia wynikały z zaawansowanego wieku. U co 5. osoby, która wzięła udział w badaniu, stwierdzono zaburzenia pamięci rozwijające się w kierunku choroby Alzheimera, zaś u 10 procent uczestników badania stwierdzono łagodną postać tej choroby.
 
 
- Chcemy uzmysłowić ludziom, że problemy z pamięcią, choć dotyczą wielu z nas, nie muszą być tak niewinne, jak się o nich na ogół myśli. Choroba Alzheimera zaczyna się właśnie od łagodnych kłopotów z pamięcią, które czasem błędnie przypisywane są roztargnieniu czy podeszłemu wiekowi, a to opóźnia diagnozę i skuteczne leczenie. Pamiętajmy więc, że w przypadku zaobserwowania takich objawów u naszych bliskich, którzy ukończyli 55. rok życia, a także innych niepokojących zachowań, na przykład kłopotów z wykonywaniem codziennych czynności, przejęzyczeń, kłopotów z koncentracją, orientacją, apatii czy stanów depresyjnych – należy szukać pomocy u doświadczonych specjalistów – powiedziała dr Kłodowska-Duda.
 
Choroba Alzheimera to postępująca, degeneracyjna choroba ośrodkowego układu nerwowego. Jest najczęstszą przyczyną otępienia u osób powyżej 65. roku życia. Stwierdza się ją u około 24 procent osób po 65. roku życia, a po 80. roku życia - u około 40 procent.(pap)
Dowiedz się więcej z książki
Ekonomia zdrowia i opieki zdrowotnej
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł