Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. Andrzeja Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, z notą 4.8 uznany został najlepszym ośrodkiem walki z nowotworami w Polsce.

Dotychczas w badaniach udział wzięło ponad 5700 respondentów. Badani podzielili się swoimi spostrzeżeniami między innymi na temat opieki, organizacji leczenia, samego leczenia, wyposażenia ośrodka i przestrzegania praw pacjenta. Wyniki ankiet wskazują, z których aspektów w procesie leczenia pacjenci są zadowoleni, a które wymagają poprawy. 

Sonda dotyczy zarówno dostępności, jak i zachowania lekarzy podczas kontaktów z chorymi, ilości i sposobu przekazywanych informacji, czasu oczekiwania na wizytę, zabiegi i badania. Pacjenci oceniają także warunki w salach szpitalnych, czystość, wygląd i wystrój wnętrz oddziałów. 

Średnie najniższe oceny przyznawane są w kategorii „Organizacja leczenia” – 3.9 punktów. „Opieka”, „Leczenie” i „Przestrzeganie praw pacjenta” uzyskały średni wynik ogólnopolskim na poziomie 4,2 punktów. „Wyposażenie ośrodków” oceniane jest łącznie na 4.1 punktów.

Czytaj: Opieka onkologiczna oceniona na czwórkę z minusem >>>

17 uwzględnionych w badaniu szpitali w ogólnej ocenie respondentów plasuje się z wynikiem powyżej średniej oceny krajowej – instytucje uzyskały od 4.8 do 4.3 punktów.

Najlepsza placówka onkologiczna w Polsce (na podstawie dotychczasowych ocen) Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. Andrzeja Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach mimo spadku średnich ocen w pierwszym kwartale 2015 roku  w porównaniu z ostatnim kwartałem 2014 roku, wyprzedza pozostałe instytucje oceniane w anonimowych ankietach. We wszystkich uwzględnianych aspektach szpital uzyskał oceny przewyższające średnią krajową. 

Szpitalem, który został oceniony najniżej przez respondentów jest Tarnowski Ośrodek Onkologiczny Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza (woj. małopolskie) oceniony na 3.3. We wszystkich uwzględnianych aspektach szpital uzyskał oceny poniżej średniej krajowej.

Każdy z czterdziestu szpitali był oceniany średnio przez 140 respondentów. Najczęściej ocenianymi ośrodkami były: Mazowiecki Szpital Onkologiczny w Wieliszewie (277), Centrum Onkologii, Szpital im. Prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy (269), Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu (267) i Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach (251). Placówki oceniane najrzadziej to Szpital Wojewódzki Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze (12), Oddział Kliniczny Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie (12), Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie przy ulicy Szaserów (15) i Instytut Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie (16).

W czołówce najbardziej przyjaznych placówek onkologicznych znalazły się do tej pory:

- Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. Andrzeja Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach – 4.8 punktów (pierwsze miejsce),

- Zamojski Szpital Niepubliczny (woj. lubelskie)  – z notą 4.7 (miejsce drugie)

oraz na pozycji trzeciej ex aequo placówki ocenione na 4.6:

- Olsztyński Ośrodek Onkologiczny „Kopernik” (woj. warmińsko - mazurskie),

- Mazowiecki Szpital Onkologiczny w Wieliszewie (woj. mazowieckie) – najczęściej oceniana placówka: 277 respondentów,

- Oddział Onkologii Klinicznej Szpitala Specjalistycznego im L. Rydygiera w Krakowie (woj. małopolskie), 

- Szpital Specjalistyczny Podkarpackiego Ośrodka Onkologicznego im. ks. B. Markiewicza w Brzozowie (woj. podkarpackie).

Dotychczasowa analiza wyników badań realizowanych w ostatnim roku wskazuje, że najniżej ocenianymi ośrodkami leczenia nowotworów w Polsce są: 

- Tarnowski Ośrodek Onkologiczny Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza (woj. małopolskie) oceniony na 3.3,

- Szpital im. M. Kopernika w Łodzi (woj. łódzkie) – 3.4,

- Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli w Lublinie (woj. lubelskie)  – z notą 3.4.

Ogólnopolska kampania „Razem tworzymy onkomapę” skierowana jest do chorych na nowotwory i ich bliskich. Jej celem jest ocena jakości procedur medycznych w ośrodkach leczenia onkologicznego, aktywizacja online pacjentów i zachęcenie ich do wzięcia udziału w badaniu oraz stworzenie bazy informacji dla osób, które chorują i szukają pomocy. 

- Użytkownicy portalu onkomapa.pl mogą stale wielopłaszczyznowo oceniać szpitale onkologiczne, personel medyczny oraz inne typy ośrodków, między innymi centra radioterapii, placówki diagnostyczne, przychodnie onkologiczne i mniejsze szpitale. Dane są na bieżąco aktualizowane, a pacjenci szukający przyjaznego ośrodka – otrzymują dostęp do wiedzy, ważnej dla podjęcia decyzji o wyborze miejsca leczenia – mówi Bartosz Poliński, prezes zarządu Fundacji Alivia.

Obecnie onkomapa.pl ma ponad 17 000 odwiedzin unikalnych użytkowników miesięcznie. Ważny jest każdy głos i każda opinia. Dzięki nim pacjenci mogą wybrać najlepszy ośrodek, a szpitale – poprawić niedociągnięcia i podnieść jakość świadczonych usług.

Projekt „onkomapa - rozwój i kontynuacja społecznego audytu placówek onkologicznych” jest współfinansowany z funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ramach programu Obywatele dla demokracji, którego operatorami są: Fundacja Batorego i Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży. 

Alivia – Fundacja Onkologiczna Osób Młodych powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w 28 roku życia, został zdiagnozowany zaawansowany nowotwór. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych. Fundacja propaguje pro-aktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejmowanie inicjatywy w jej leczeniu, m.in. przez zdobywanie przez chorych i ich bliskich jak najszerszej wiedzy na temat danego przypadku i podejmowanie decyzji, dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Stworzony przez Fundację Alivia portal onkomapa.pl – przewodnik po przyjaznych ośrodkach onkologicznych w Polsce jest wyrazem tej samej idei pro-aktywnej postawy wobec choroby. Fundacja prowadzi również inne działania. W krytycznych sytuacjach pomaga zbierać środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane przez NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia prowadzony przez fundację Program Skarbonka.