Objawy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych to wysoka gorączka, dotkliwy ból głowy, intensywne wymioty, narastająca sztywność w karku, światłowstręt. Choroba ta może doprowadzić do śmierci, zwłaszcza jeżeli jest efektem zakażenia meningokokami.

Zachorować w każdym wieku, ale szczególnie narażone na zachorowanie są niemowlęta, dzieci i młodzież. W diagnozie liczy się każda minuta, chociaż choroba zdarza się stosunkowo rzadko, jednak może doprowadzić do śmierci w ciągu kilku godzin. U osób, które przeżyły zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, choroba została rozpoznana odpowiednio wcześnie, u niektórych osób dochodzi jednak do trwałego okaleczenia, zaś u innych całkowity powrót do zdrowia jest długotrwały.

Bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych może mieć różne przyczyny – główne z nich to meningokoki (Neisseria meningitidis), bakterie pałeczki hemofilnej typu b i pneumokoki.

Ponad połowa osób (55 procent), które w 2016 roku doświadczyły zakażenia meningokokami, zachorowała na zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu. Jedna na pięć osób (około 20 procent), które przeżyły zapalenie opon mózgowych spowodowane przez meningokoki, cierpi na długotrwałe konsekwencje choroby, takie jak uszkodzenie mózgu, choroba nerek, utrata słuchu czy amputacja kończyn.

Meningokokowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych – to poważna infekcja błony otaczającej mózg i rdzeń kręgowy. Jego przyczyną są meningokoki – bakterie, które dostają się do organizmu najczęściej drogą kropelkową albo przez bezpośredni kontakt z wydzieliną dróg oddechowych osoby chorej lub częściej bezobjawowego nosiciela. Meningokoki to cała rodzina bakterii. Występują w 12 różnych grupach, w Polsce dominują grupy B i C11.

Inwazyjna choroba meningokokowa (IChM) jest uznawana za najcięższy rodzaj bakteryjnego zakażenia nabytego poza szpitalem i może występować pod postaciami posocznicy (sepsy) oraz zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. To bezwzględna i groźna choroba – co 8 minut 1 osoba na świecie umiera z powodu zapalenia opon mózgowo – rdzeniowych, wywołanego właśnie przez meningokoki. IChM może w ciągu 24 godzin doprowadzić do śmierci, a przy tym bywa trudna do zdiagnozowania. Współczynnik śmiertelności wśród chorych na inwazyjną chorobę meningokokową w 2015 roku wyniósł 13 procent ogółem, zaś dla dzieci poniżej pierwszego roku życia – 22,6 procent.

Ochrona przed inwazyjną chorobą meningokokową jest możliwa poprzez szczepienia ochronne. W Polsce to niemowlęta i małe dzieci powinny być w pierwszej kolejności szczepione przeciwko meningokokom grupy B14. Szczepić przeciwko meningokokom grupy B można dzieci już po ukończeniu 2. miesiąca życia. W Polsce szczepienia przeciwko meningokokom należą do grupy szczepień zalecanych, czyli płatnych.

Magdalena Okoniewska

Źródło: Marketing & Communications Consultants