Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB) uruchomił drugą edycję Akademii OPI PIB. Pierwszy odcinek drugiego sezonu tego popularnego projektu edukacyjnego dostępny jest już na kanale YouTube instytutu. Zatytułowany jest on „Naukowiec też człowiek”. 

 

 

Akademia OPI PIB – atrakcyjna forma, wiarygodne dane

Jak podkreślają organizatorzy tego przedsięwzięcia, Akademia OPI PIB to proaktywny projekt popularyzujący naukę z udziałem ekspertów i badaczy z  Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego. Jego celem jest budowanie kultury dzielenia się wiedzą, możliwości wymiany doświadczeń i dalszego rozwoju kompetencji na polu nowych technologii. Podcasty udostępniane są za darmo na kanale YouTube OPI PIB i dotyczą takich obszarów wiedzy jak informatyka techniczna i telekomunikacja oraz nauki socjologiczne. Każdy odcinek to zbiór angażujących historii, dobrych praktyk i inspirujących case studies. Pierwsza edycja projektu liczyła 9 odcinków. W ramach drugiego sezonu nagrano natomiast 4 materiały filmowe.

Czytaj też: Potęga zaufania w projekcie interimowym >>>

 

– Po opublikowaniu wszystkich odcinków pierwszej edycji Akademii OPI PIB otrzymaliśmy dużo pozytywnych komentarzy, które utwierdziły nas w przekonaniu, że warto kontynuować projekt. Promocja dokonań naukowych nie jest łatwa i nie cieszy się aż tak dużym zainteresowaniem jak treści rozrywkowe, jednak zyskuje coraz większe grono odbiorców. Ludzie kształcą się przez całe życie i są ciekawi, co odkryli naukowcy. Ważne jest, aby materiały miały atrakcyjną formę, ale przede wszystkim, aby były oparte na wiarygodnych wynikach naukowych. W epoce fake newsów nie można pozwolić sobie na publikowanie niezweryfikowanych informacji – mówi dr inż. Jarosław Protasiewicz, dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego (OPI PIB).

Czytaj też: Jak bezpiecznie korzystać z wideokonferencji? >>>

Czytaj: Mentalność wciąż barierą dla cyfryzacji uczelni>>

Czy konferencje zdalne przetrwały?

Jak zauważają autorzy analizy, pandemia COVID-19 się skończyła, ale wiele osób sobie zadaje pytanie, czy jeszcze nie wróci? Wraz z ustaniem epidemii, ludzie zaczęli na nowo się spotykać. Organizowane są koncerty, zawody sportowe z udziałem publiczności, a także konferencje naukowe. Tych ostatnich właśnie dotyczyło badanie, które w trakcie epidemii zrealizowali badacze OPI PIB.

– Na podstawie otrzymanych wyników można zauważyć, że w czasie pandemii zdalne konferencje zdobyły zdecydowanie większe grono zwolenników niż przeciwników, nawet wśród osób, które wcześniej nie miały okazji uczestniczyć w wydarzeniu zorganizowanym w formule online. Natomiast, gdy pytania dotyczyły preferencji po zakończeniu pandemii, odsetek zdeklarowanych zwolenników znacznie spada. Wciąż jednak stanowi on niemal połowę badanych, bo 45 proc.–  mówi dr Grzegorz Banerski, adiunkt w Ośrodku Przetwarzania Informacji – Państwowym Instytucie Badawczym.

Badanie zrealizował zespół badawczy: dr Grzegorz Banerski, Zbigniew Bohdanowicz, dr Anna Knapińska, dr Agata Kopacz, Adam Muller.

Najnowszy odcinek Akademii OPI PIB dostępny jest pod adresem: https://youtu.be/uEe3Omt3c-U.