Jak podkreślają prawnicy z UJ, wprowadzane zmiany są niezgodne z Konstytucją i służą upolitycznieniu Krajowej Rady Sądownictwa.
"Nieuzasadnione niczym usunięcie części sędziów Sądu Najwyższego przez obniżenie ich wieku emerytalnego, wprowadzenie nadzwyczajnego środka zaskarżenia prawomocnych orzeczeń, który ma być rozpatrywany z udziałem ławników obsadzanych w procedurze politycznej, reforma postępowań dyscyplinarnych, która stwarza możliwości nacisku na sędziów, poddanie Krajowej Rady Sądownictwa bezpośredniemu wpływowi polityków, nie są sposobami naprawienia sądownictwa, natomiast niszczą największe jego wartości, jakimi są niezależność sądów i sędziowska niezawisłość." - czytamy w opinii.
Zdaniem naukowców zmiany nie dają sie pogodzić z wartościami europejskimi, nie mieszcząc się w standardach UE oraz Rady Europy.
"Wzywamy Prezydenta, aby w tej trudnej chwili wypełnił swoją powinność strażnika Konstytucji i dotrzymał złożonej Narodowi przysięgi prezydenckiej"- apeluje Rada Naukowa WPiA UJ.