Michał Maciejewski, który w poniedziałek otrzymał tytuł najlepszego studenta w Polsce oraz pięć tys. złotych, uczy się na piątym roku automatyki i robotyki Politechniki Łódzkiej, a obecnie obywa staż w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych - CERN. Również tam będzie realizował swój doktorat.

Laureat jest członkiem grupy badawczej, która odpowiada za ochronę nadprzewodzących magnesów Wielkiego Zderzacza Hadronów i innych akceleratorów w CERN. "Odpowiadam za modelowanie tych magnesów, aby w wirtualnej rzeczywistości zobaczyć, jak będą się zachowywały, jeśli zmienimy parametry układów do zabezpieczeń. Ja zajmuję się modelowaniem, symulacją, a potem weryfikowaniem czy nasze założenia się sprawdziły, czy nie" - powiedział laureat konkursu.

Zobacz: Drugi kierunek darmowy już od października>>>

 

Przyznał, że praca w CERN od początku była jego marzeniem. "To mnie motywowało, aby próbować różnych rzeczy, aby się rozwijać. Kiedy było trudno coś zrobić, to zawsze towarzyszyła mi myśl o marzeniu, jakim był CERN" - podkreślił. Zaznaczył jednak, że najważniejsze dla rozwoju jego kariery naukowej była działalność w studenckich kołach naukowych i wolontariat. "Tam poznałem wiele osób, które mnie wprowadziły do nauki" - powiedział.

Na drugim miejscu podium uplasował się Jakub Ciążela z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - naukowiec i zawzięty autostopowicz, który w ten sposób zwiedził już Azję, Afrykę i wiele państw europejskich. W nagrodę otrzymał 2 tys. złotych. Trzecie miejsce zajęła Małgorzata Osowiecka ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie - pasjonatka psychologii i poezji, zaangażowana w wiele prac społecznych i działań wolontariackich głównie w obszarze psychologii. W nagrodę otrzymała tysiąc złotych.


 

Podczas finałowej gali nagrody otrzymali również laureaci w tzw. kategoriach branżowych. Laureatem w dziedzinie nauk prawniczych został Artur Bilski; w dziedzinie nauk medycznych i o zdrowiu: Beata Małachowska; w dziedzinie nauk inżynieryjnych i technicznych Michał Nowicki; w naukach ścisłych Wojciech Tomczuk. W naukach ekonomicznych zwyciężyła Magdalena Mińko; w naukach rolniczo-przyrodniczych - Dorota Sabat; w naukach społecznych Daniel Kontowski; w naukach humanistycznych Jakub Ochnio, a w sporcie Agnieszka Chacała.

"Nie ma chyba wśród studentów takiego widzialnego parcia na sukces. Wasz sukces jest bardzo indywidualny, jest waszą zasługą, nie jest odzwierciedleniem ogólnej tendencji, choć bardzo chcielibyśmy, aby tak było. To od was zależy nasza przyszłość. Tylko od ludzi z pomysłem, gotowych do ciężkiej pracy możemy wymagać postępu, podniesienia jakości naszego życia w przyszłości" - powiedziała do uczestników konkursu wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Daria Lipińska-Nałęcz. "Nie sądzę, byście mieli kłopot ze znalezieniem pracy. Kłopot mają ci, którym się nie chce" - dodała.

Zobacz: Mieszkanie dla Młodych - wady i zalety programu>>>

 

Konkurs Studencki Nobel organizowany jest od 2009 r. przez Niezależne Zrzeszenie Studentów. Kryteriami wyboru laureatów są m.in. oceny na studiach, aktywność naukowa i społeczna, udział w konferencjach, sympozjach, publikacje naukowe, referaty, a także znajomość języków obcych oraz odbyte praktyki, staże i praca. W konkursie udział brać mogą zarówno studenci uczelni publicznych, jak i niepublicznych.(PAP)

ekr/ mki/ mow/