Jak poinformował na piątkowej konferencji prasowej wicemarszałek Małopolski Roman Ciepiela, uczestnikami zajęć byli „najzdolniejsi ze zdolnych”. Wiedzę praktyczną i teoretyczną zdobywali w zakresie 10 dziedzin, tj. fizyki, informatyki, matematyki, biologii, chemii, budownictwa, języka angielskiego, społeczeństwa obywatelskiego, przedsiębiorczości, środowiska i żywności.

Uczniowie 21 szkół będą kontynuować naukę przez cały najbliższy rok akademicki, biorąc udział w zajęciach uniwersyteckich, które zdalnie poprowadzą naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Ekonomicznego, Politechniki Krakowskiej, Uniwersytetu Pedagogicznego i Uniwersytetu Rolniczego.
 
Zobacz: Morderca jest wśród nas… - kryminalny konkurs portalu student.LEX.pl>>>
 
„Za pomocą internetu chcemy przekazać uczniom szkół ponadgimnazjalnych osiągnięcia szkół wyższych” – zaznaczył wicemarszałek i dodał, że o wadze projektu, który docelowo ma potrwać do 2020 roku i objąć zasięgiem wszystkie zainteresowane udziałem małopolskie szkoły ponadgimnazjalne i uczelnie wyższe, świadczą jego koszty – 125 mln zł. Projekt dofinansuje Unia Europejska.
 
„To flagowy projekt województwa małopolskiego. Mamy nadzieję, że dzięki niemu rozwinie się edukacja na poziomie ponadgimazjalnym, ale też sama nauka – dzięki młodym talentom” – zwrócił uwagę wicemarszałek i podkreślił, że podobnego projektu nie ma w Polsce, a może i w Europie.
 
Według rektora Politechniki Krakowskiej prof. Kazimierza Furtaka zadaniem uczelni wyższych jest nie tylko dbanie o szkolnictwo wyższe, ale i o edukację całego społeczeństwa. „Mówi się, że najważniejszą inwestycją jest inwestycja w poziom intelektualny społeczeństwa. Bardzo dobrze, że zarząd województwa małopolskiego realizuje tę ideę” – powiedział rektor.
 
 
Małopolska Chmura Edukacyjna zakłada współpracę wiodących uczelni Małopolski ze szkołami ponadgimnazjalnymi, polegającą na przekazywaniu wiedzy oraz przybliżanie uczniom osiągnięć naukowych uczelni przy wykorzystaniu technologii informacyjnych i telekomunikacyjnych.
 
 
W ramach projektu małopolskie szkoły i uczelnie będą wyposażane w sprzęt służący do komunikacji poprzez sieć internetową, jak też prowadzenie zajęć online w technikach i liceach. Specjalna platforma multimedialna umożliwi prowadzenie wirtualnych zajęć, wymianę materiałów dydaktycznych, prowadzenie wspólnych projektów i badań przez uczelnie i szkoły ponadgimnazjalne. Uczniowie zyskają dostęp do wykładowców i zasobów uczelni. (PAP)