Minister podczas zorganizowanej w resorcie konferencji mówił o  trzech działaniach wspierających Białorusinów, które - na zlecenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego - będą realizowane przez agencję NAWA wraz z Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), NAWA poinformowała wcześniej w komunikacie prasowym. Chodzi o programy : „Solidarni ze studentami”, „Solidarni z naukowcami” oraz „Solidarni z nauczycielami”.

Czytaj: Uczelnie badawcze podsumowują swój pierwszy rok>>
 

Jak poinformowano, w  ramach działania „Solidarni ze studentami” 150 osób otrzyma stypendia na rok akademicki 2020/2021. NAWA przeznaczy na nie 2 mln zł. Dla 25 naukowców z Białorusi przewidziane są natomiast stypendia na prowadzenie badań naukowych na polskich uczelniach i w instytutach badawczo-naukowych. Budżet działania „Solidarni z naukowcami” to 2 mln zł.

NAWA przyzna także stypendia 15 nauczycielom języka polskiego na studia podyplomowe w roku akademickim 2020/2021 w ramach działania „Solidarni z nauczycielami”. Budżet tego działania to 53 tys. zł. Nauczycieli wskaże Uniwersytet Śląski.