W dniu 15.12.2014 r. odbył się dla wszystkich studentów prawa i administracji całodniowy wyjazd do Warszawy. Organizatorem wycieczki było koło naukowe prawa konstytucyjnego "Constitutio", pod patronatem Podkarpackiego Centrum Edukacji Prawnej, które każdego roku organizuje wyjazd studyjny do Warszawy. Studenci zgodnie z programem mieli okazję zobaczyć Sejm, Ministerstwo Sprawiedliwości i Trybunał Konstytucyjny.


Tak niepowtarzalny wyjazd rozpoczął się wizytą w Sejmie, gdzie zostały przedstawione podstawowe informacje m. in. na temat historii powstania instytucji sejmu czy też rozłożenia sali posiedzeń. W trakcie zwiedzania padło niekonwencjonalne pytanie starszego pana, który chwilowo przyłączył się do grupy. Odnosiło się ono do kwestii, dlaczego ustawodawca założył sztywną liczbę 460 posłów, skoro dawniej przypadał jeden poseł na 100 tys. mieszkańców, więc powinniśmy mieć ok. 380 posłów. Pytanie wywołało poruszenie wśród studentów. Odpowiedź okazała się być problemowa nawet dla pani przewodnik, która po chwili namysłu stwierdziła, iż w pewnym momencie ta liczba stała się niezmienna i tak pozostało do dziś.

Przeczytaj także: Edukacja prawna w Polsce nie działa jak należy


Kolejnym punktem wycieczki było Ministerstwo Sprawiedliwości. W tej instytucji odbyło się interesujące spotkanie studentów wraz z urzędnikami odpowiedzialnymi za edukację prawną oraz szkolenia przyszłych prawników na czele z Podsekretarzem Stanu - Wojciechem Węgrzynem. W Ministerstwie wycieczkowicze dowiedzieli się m. in. iż obecnie mamy około 10 tys. sędziów, a w trakcie roku polskie sądy rozpatrują około 14 mln spraw. Należy także wspomnieć, że studenci zostali miło ugoszczeni w ministerialnych progach drobnym poczęstunkiem.


Ostatnim punktem programu był Trybunał Konstytucyjny. Wszyscy uczestnicy zobaczyli salę rozpraw, która różni się od takiej, która znajduje się w każdym sądzie. Studenci zostali zaznajomieni z działalnością i funkcjonowaniem tej instytucji. Zostały przytoczone przykłady, co znacznie przyczyniło się do łatwiejszego i ciekawszego przyswojenia wiedzy. Najważniejsze porównanie, które padło to takie, że sądy powszechne są sądami faktu, a TK jest sądem prawa. Każdy otrzymał broszurę informacyjną zawierającą podstawowe informacje o Trybunale Konstytucyjnym.

Przeczytaj także: Pierwsza w Polsce symulacja rozprawy sądowej osób niesłyszących


Po zakończeniu zwiedzania planowanych punktów wyjazdu uczestnicy w ramach czasu wolnego mogli odwiedzić inne wybrane miejsca w stolicy. Tak też niektórzy wybrali się do Muzeum Powstania Warszawskiego, inni natomiast udali się na spacer po rynku, który pięknie udekorowany świątecznym oświetleniem i ozdobami nadawał świąteczny urok miastu.


Wyjazd wzbogacił wiedzę, jak i doświadczenie uczestników. Wszyscy byli zmęczeni, ale bardzo zadowoleni. W późnych godzinach wieczornych studenci wrócili do Rzeszowa.
Klaudia Wójciak