Jeśli chodzi o plany NCBR, w tym roku przewidziano 17 różnych konkursów. Najmniej czasu na złożenie projektów - do marca mają badacze zainteresowani udziałem ogłoszonego już konkursu LIDER. W lutym rozpocznie się nabór w projekcie Rozwój Innowacji Drogowych - RID, a w kwietniu - ruszy nabór w nowych edycjach konkursów STRATEGMED, GO_GLOBAL i INNOLOT.

W kwietniu ruszy też Program Rozwoju Kompetencji, którego celem jest wzmocnienie wśród studentów kompetencji wymaganych na rynku pracy. W tym samym czasie można też będzie składać wnioski do programu E-Pionier. Celem tej nowej inicjatywy NCBR jest pobudzanie potencjału uzdolnionych programistów dla zwiększenia zastosowania rozwiązań cyfrowych w administracji i gospodarce.

W kwietniu NCBR otworzy też "szybką ścieżkę" dla pozyskiwania grantów przez małe i średnie przedsiębiorstwa w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Innowacyjne przedsiębiorstwa, które chcą prowadzić badania przemysłowe i prace rozwojowe, decyzję o tym, czy otrzymały grant dostaną w ciągu 60 dni od przesłania zgłoszenia. Analogiczny program dla dużych przedsiębiorstw ruszyć ma w październiku.

W maju rusza nabór w konkursach BIOSTRATEG, CuBR, a także w programie wspierania badań na rzecz bezpieczeństwa i obronności. NCBR w maju zorganizuje też konkurs wspierający akademickie biura akademickie, a także program DEMONSTRATOR (konkurs w tym programie organizowany będzie też w grudniu).

We wrześniu NCBR zacznie zbierać zgłoszenia w konkursie BLUE GAS oraz w programie "Studiujesz? Praktykuj" na rzecz praktyk studenckich, a w październiku - startuje kolejna edycja programu INNOMED.

W 2015 r. NCN prowadzić będzie w tym roku nabór do dziewięciu konkursów. Od połowy marca do połowy czerwca przyjmowane będą zgłoszenia w konkursach OPUS, PRELUDIUM oraz SONATA. W trzech tych konkursach nabór prowadzony będzie jeszcze ponownie w tym roku - od połowy września do połowy grudnia.

W konkursach SONATA BIS, HARMONIA i MAESTRO o granty można będzie się starać od czerwca do 15 września, a w konkursach FUGA, ETIUDA i SYMFONIA zgłoszenia przyjmowane będą od 15 grudnia tego roku do 15 marca 2016 r.

W harmonogramie NCN znalazły się tylko konkursy regularne, czyli takie, które Centrum ogłasza co roku. NCN zapowiada jednak, że niezależnie od harmonogramu będzie ogłaszać również konkursy w ramach współpracy międzynarodowej (m.in. w ramach konsorcjów Infect-ERA, BiodivERsA). 

Źródło: PAP