Rozporządzenie wykreśla ochronę dziedzictwa i konserwację zabytków z listy dyscyplin naukowych. Wnioskowała o to Rada Doskonałości Naukowej wskazując, że żaden podmiot nie wystąpił z wnioskiem o nadanie uprawnień do nadawania stopnia doktora i stopnia doktora habilitowanego w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie ochrona dziedzictwa i konserwacja zabytków.

Czytaj w LEX: Gurdek Magdalena, Liczba osiągnięć naukowych albo artystycznych, stanowiących znaczny wkład w rozwój określonej dyscypliny, konieczna do wykazania we wniosku habilitacyjnym >

Pan Samochodzik vs. poszukiwacze skarbów? - prawo łagodniejsze dla hobbystów i trudniejsze do egzekwowania>>

Nowy podział dziedzin i dyscyplin naukowych - na liście nauki o rodzinie>>

 

Nikt nie spełnia warunków

 Wniosek o nadanie uprawnień może złożyć podmiot, który spełnia łącznie następujące warunki:

  • zatrudnia co najmniej 12 pracowników:  prowadzących działalność naukową w danej dyscyplinie w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy związanej z prowadzeniem działalności naukowej w tej dyscyplinie i posiadających osiągnięcia naukowe albo artystyczne w danej dyscyplinie albo w dyscyplinach wskazanych przez RDN zgodnie z art. 5 ust. 4 pkt 1 ustawy,
  • posiada kategorię naukową A+, A albo B+ w dyscyplinie wskazanej przez RDN zgodnie z art. 5 ust. 4 pkt 1 ustawy albo w co najmniej 1 z tych dyscyplin.

 

Żaden podmiot tych warunków nie spełnił, trudno więc o to, by złożył wniosek. Jak wskazuje Rada Doskonałości Naukowej, dotychczas nie wpłynął również żaden wniosek o nadanie w powyższym zakresie tytułu profesora.

- Podsumowując, zdaniem RDN, funkcjonowanie wyodrębnionej dyscypliny naukowej przez ponad pół roku wykazało, że cel mający uzasadniać jej utworzenie, którym miało być przede wszystkim kształcenie profesjonalnej kadry, nie jest i najprawdopodobniej nie zostanie zrealizowany - czytamy w uzasadnieniu zmian.

Czytaj w LEX: Ewaluacja szkół doktorskich 2024/2025 - jak się do niej przygotować? >

 

Problem z wyborami do RDN

Jest to bardzo prawdopodobne - ale to nie jedyny problem. Utworzenie przedmiotowej dyscypliny naukowej będzie miało problematyczny wpływ na przeprowadzane w tym roku wybory do RDN na kadencję 2024–2027.  Zgodnie z art. 233 ust. 5 ustawy kandydata na członka RDN reprezentującego daną dyscyplinę naukową albo artystyczną może zgłosić uczelnia, instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk, instytut badawczy lub międzynarodowy instytut naukowy, które w tej dyscyplinie posiadają kategorię naukową A+, A albo B+ albo uprawnienie nadane w trybie określonym w art. 226a ust. 1 ustawy. Kandydat, który nie jest zatrudniony w podmiocie zgłaszającym, składa do RDN oświadczenie o dyscyplinie naukowej albo artystycznej, którą reprezentuje.

Czytaj w LEX: Odpowiednie stosowanie przepisów kodeksu postępowania administracyjnego w sprawach nadawania stopni naukowych i tytułu profesora >

- Jednakże brak jest obecnie podmiotu, który byłby uprawniony do zgłoszenia kandydata na członka RDN w dyscyplinie naukowej ochrona dziedzictwa i konserwacja zabytków. Jednocześnie – jak stanowi art. 233 ust. 4 ustawy – w skład RDN wchodzi po 3 przedstawicieli każdej dyscypliny. Przedstawiony stan rzeczy uniemożliwia prawidłowe ukonstytuowanie się składu RDN na nową kadencję, a tym samym działanie tego organu - wskazano w uzasadnieniu.

Czytaj w LEX: Dajnowicz-Piesiecka Diana, Kierznowski Łukasz, Awanse naukowe młodych naukowców (perspektywy i wyzwania) >