Stypendia Miasta Łodzi przyznawane są doktorantom ze szczególnymi osiągnięciami naukowymi oraz laureatom i finalistom olimpiad przedmiotowych, którzy rozpoczęli studia w Łodzi.

"Celem miejskiego programu stypendialnego jest wspieranie pracy naukowej studentów i doktorantów kształcących się na strategicznych dla rozwoju miasta kierunkach" - poinformowała Justyna Kowalska-Grzegory z łódzkiego magistratu.

Przeczytaj także: Opłata za egzamin adwokacki dalej na wysokim poziomie >>>

W ramach IV edycji programu o możliwość otrzymania rocznego stypendium ubiegało się 75 osób, w tym ponad 60 doktorantów. Komisja przyznała je 18 osobom - 14 doktorantom łódzkich uczelni oraz czterem studentom. Aż 13 z nich to młodzi naukowcy z Politechniki Łódzkiej. Troje stypendystów ma Uniwersytet Łódzki, a Uniwersytet Medyczny i Akademia Sztuk Pięknych – po jednym.

Tegoroczni laureaci specjalizują się w takich dziedzinach jak m.in. automatyka i robotyka, informatyka, chemia, budowa i eksploatacja maszyn oraz biotechnologia. Studenci otrzymywać będą od 1000 do 1400 zł miesięcznie, a doktoranci - 1820 zł miesięcznie. Stypendia wypłacane będą od listopada tego roku do lipca 2015 r.

Przeczytaj także: Decyzję o przyznaniu stypendium należy dostarczyć zgodnie z wymogami KPA >>>

W dotychczasowych edycjach miejskiego programu stypendialnego od 2011 r. przyznano w sumie 44 roczne stypendia na łączną kwotę prawie 660 tys. zł.

W czwartek wręczono także 24 stypendia w ramach Programu "Młodzi w Łodzi", które ufundowały firmy działające w mieście i okolicach. Studenci przez 9 miesięcy będą otrzymywać od 600 do 800 zł brutto miesięcznie. W tegorocznej edycji wpłynęło w sumie ponad 400 wniosków stypendialnych.

Stypendia dla najlepszych studentów wybranych kierunków sfinansowały m.in.: firmy BSH i Centrum Komputerowe ZETO - po trzy stypendia, Dalkia Łódź, Obligo, Sukcesja oraz Procter&Gamble - po dwa stypendia. Kilkanaście innych firm ufundowało po jednym stypendium.

Przeczytaj także: Minister sprawiedliwości wyznaczył termin egzaminu adwokackiego >>>

Firma Barry Callebaut Manufacturing zapewniła zwrot kosztów zakwaterowania w domu studenckim dla jednej osoby, a Ericpol oraz Xerox ufundowały dodatkowe lektoraty z języka angielskiego oraz niemieckiego.

Program stypendialny "Młodzi w Łodzi" funkcjonuje od 2008 r. W siedmiu jego edycjach łódzcy pracodawcy ufundowali łącznie 163 stypendia dla najlepszych studentów uczelni, sfinansowali miejsca w akademikach dla 16 osób oraz dodatkowe lektoraty z języka angielskiego, włoskiego i niemieckiego dla ponad 120. (PAP)

szu/ jbr/