1920x60_Ebook_5_Dylematow_Prawnika_In-House_I_2026
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Prawo.pl

Kuratorium nie może kontrolować, czy szkoła wydaje dotację na organizację religii

Część małych szkół podstawowych prowadzonych przez stowarzyszenia i fundacje sygnalizuje problemy związane z ingerencją kuratoriów w organizację lekcji religii. Według doniesień kuratoria miały nakazywać łączenie uczniów w grupy do 25 osób oraz domagać się oświadczeń, że zajęcia te nie są finansowane z dotacji oświatowej, lecz z własnych środków organów prowadzących.

Kuratorium nie może kontrolować, czy szkoła wydaje dotację na organizację religii
Źródło: iStock

Reagując na te doniesienia, MEN przypomina, że kuratoria oświaty nie mają kompetencji do kontrolowania sposobu wydatkowania dotacji oświatowych.

Zgodnie z przepisami kontrolę prawidłowości pobrania i wykorzystania dotacji może prowadzić wyłącznie organ dotujący, czyli m.in. gmina lub powiat. 

 

Religia obowiązkowo na pierwszej lub ostatniej lekcji, choć przepis dyskusyjny>>

 

Na co mogą być wykorzystane dotacje?

MEN wyjaśnia, że dotacje oświatowe mogą być przeznaczone wyłącznie na bieżące funkcjonowanie przedszkoli, szkół i placówek – czyli wszystkie koszty związane z ich codzienną działalnością. Chodzi tu zarówno o wynagrodzenia osób pracujących w tych jednostkach, jak i o wydatki wynikające z realizacji zadań organu prowadzącego, wskazanych w art. 10 ust. 1 Prawa oświatowego. Drugą dopuszczalną kategorią są zakupy inwestycyjne: środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, ale tylko w takim zakresie, jaki przewiduje ustawa.

 

Co do samej kontroli, to - jak wyjaśnia Agata Piszko, autorka komentarza do prawa oświatowego, organ dotujący może sprawdzać prawidłowość wydatkowania dotacji z ostatnich pięciu lat. Wynika to z art. 36 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych. Przepisy stanowią, że kontrola dotacji może sięgać wstecz pięciu pełnych lat budżetowych, rozumianych jako lata kalendarzowe od 1 stycznia do 31 grudnia. Ekspertka podkreśla, że zakres czasowy kontroli nie zależy od momentu złożenia rozliczenia dotacji przez podmiot prowadzący szkołę lub placówkę.

Czytaj więcej w LEX: Piszko Agata, Dotowanie szkół i placówek niepublicznych i publicznych prowadzonych przez podmioty niepubliczne >

 

Czy można sfinansować drugą godzinę religii?

Zgodnie z par. 8 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 14.04.1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach nauka religii w przedszkolach odbywa się w wymiarze dwóch zajęć przedszkolnych tygodniowo, a w szkołach - w wymiarze jednej godziny lekcyjnej tygodniowo. Zmiany weszły w życie 1 września 2025 r.

 

- Co do zasady, nie ma przeszkód formalno-prawnych do sfinansowania ze środków gminnych dodatkowych lekcji religii, gdyż taki wydatek mieści się w mojej ocenie w ramach realizacji zadań gminy w zakresie edukacji i oświaty - uważa radca prawny Dominik Kucharski, specjalizujący się w prawie oświatowym. Ale część ekspertów tego zdania nie podziela. Stąd zapewne wspomniane wymogi udowadniania, że lekcje nie są finansowane z dotacji. Tym bardziej, że gmina ma większą swobodę w wydatkowaniu środków, niż inne organy prowadzące szkoły, które faktycznie mogą narażać się na konieczność zwrotu dotacji.

Zobacz też szkolenie online w LEX: Udzielanie i rozliczanie dotacji z uwzględnieniem nowego modelu finansowania oświaty od 1.01.2025 r. >

 

Można łączyć uczniów w większe grupy

MEN odnosi się też do kwestii tworzenia grup - wskazuje, że łączenie uczniów na lekcjach religii w grupy międzyoddziałowe, międzyklasowe lub nawet międzyszkolne jest dopuszczalne i wynika wyłącznie z niewielkiej liczby dzieci zgłoszonych na te zajęcia. Wiceminister Katarzyna Lubnauer podkreśla, że to rozwiązanie wprost przewidziane w przepisach wydanych na podstawie ustawy o systemie oświaty. Zajęcia odbywają się w obrębie jednej klasy lub oddziału tylko wtedy, gdy zgłosi się co najmniej siedmioro uczniów. Jeżeli jest ich mniej, szkoła lub przedszkole ma obowiązek zorganizować naukę religii w grupie mieszanej. Przepisy pozwalają także łączyć uczniów z oddziałów, w których zgłosiło się siedem i więcej osób, z tymi, w których grupa jest mniejsza.

Czy gmina ma obowiązek dowozu uczniów na lekcje religii w pozaszkolnym punkcie katechetycznym? - sprawdź w LEX >

 

Ograniczenia dla szkół i przedszkoli

W szkołach podstawowych określono dodatkowe zasady: grupy międzyklasowe mogą obejmować klasy I–III, IV–VI lub VII–VIII, w zależności od rodzaju połączenia. Jednocześnie obowiązują limity liczebności — do 25 dzieci w przedszkolu oraz do 28 uczniów w szkołach, z wyjątkiem klas I–III, gdzie maksymalnie może być 25 uczniów.  MEN podkreśla, że wszystkie te rozwiązania są ustawowo dopuszczalne i mają na celu umożliwienie organizacji zajęć religii tam, gdzie w pojedynczych oddziałach zgłasza się niewielka liczba zainteresowanych.

 

Maksymalna liczebność grup:

  • w przedszkolach grupy mieszane nie mogą liczyć więcej niż 25 dzieci,
  • w szkołach – nie więcej niż 28 uczniów,
  • w przypadku klas I–III szkoły podstawowej – obowiązuje limit 25 uczniów.

Sprawdź też w LEX: Czy obecność na lekcji religii wlicza się do ogólnej frekwencji ucznia w szkole? >

Polecamy książki oświatowe