Jarosław Gowin odpowiadał rano na pytanie, czy zachowa stanowisko wicepremiera i szefa resortu nauki. Choć nie potwierdził, że tak będzie, powiedział, że: "programowo za obszar nauki, innowacji i nowych technologii będzie odpowiadało Porozumienie".

 

Gowin: konieczne dodatkowe nakłady na naukę>>

 

Autonomia dla uczelni

Gowin proszony był też o komentarz w sprawie wpisu europosła PiS Patryka Jakiego, według którego lewicowe uniwersytety przyczyniły się do wysokiego poparcia dla opozycji.
- Niech każdy reformuje państwo tymi instrumentami, które uważa za najwłaściwsze. Ja za właściwsze uważam skalpel chirurgiczny, a nie maczugę. Dodał, że nie odnajduje się w retoryce dzielenia uczelni na "lewicowe" czy "prawicowe". Wyjaśnił, że każda uczelnia jest "pluralistyczną wspólnotą". Nawet więc, jeśli któraś uczelnia jest "bardziej lewicowa" - mówił Gowin - są na niej również uczeni i studenci o poglądach konserwatywnych

 

Zapewnił, że jego rola polega na tym, by dać uczelniom stuprocentową gwarancję autonomii. Przypomniał, że kiedy został szefem resortu nauki, zapewniał: "odgrodzę uczelnie murem ogniowym od polityki i nacisków politycznych". I dodał: "I tak pozostanie".(PAP/ms)