Jak przypomniał, ustawa o nauce i szkolnictwie wyższym gwarantuje „coroczny, systematyczny wzrost nakładów na naukę i szkolnictwo wyższe w stosunku do PKB, ale tempo tego wzrostu nie jest imponujące”. „Chciałbym moim dzisiejszym wystąpieniem, po wczorajszych wyborach, zapoczątkować nową dyskusję na temat priorytetów polskiego państwa” – zapowiedział.

 

 

 

Premier zapewnia, że nakłady wzrosną

Gowin postawił tezę, że „zdecydowanie szybszy wzrost nakładów na naukę i szkolnictwo wyższe musi być priorytetem”, ponieważ – zaznaczył – bez tego Polska nie będzie nowoczesnym krajem.
Minister wskazał na rolę uczelni pedagogiczno-humanistycznych, które zapewniają, jak mówił, „odpowiednie zasilanie tego, co przecież jest rdzeniem tożsamości kulturowej”. „Nauki humanistyczne tworzą, rozwijają tę wspólnotę kulturową” – powiedział wicepremier.

 

We wrześniu wzrost nakładów na naukę zapowiadał premier Mateusz Morawiecki, zapewniał, że rząd stara się przeznaczać możliwie najwięcej środków na naukę. - Wypłaty w ciągu najbliższych dwóch lat dla wszystkich uczelni, dla tych regionalnych również, a zwłaszcza dla nich proporcjonalnie procentowo to największy zastrzyk w postaci podzielonych na uczelnie polskie 3 mld zł; zastrzyk, jakiego do tej pory nie było w czasach Trzeciej Rzeczpospolitej - powiedział premier.


Minister nauki najprawdopodobniej bez zmian>>
 

Szef resortu nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin zwrócił uwagę, że bez zwiększenia nakładów finansowych żadna reforma nie przyniesie efektu. - Samo zwiększenie finansowania bez reformy również mijałoby się z celem - dodał.
Jak zapowiedział, w przyszłym roku nakłady na naukę i szkolnictwo wyższe wzrosną o 1,35 mld zł. - Dodatkowo rząd przekaże uczelniom publicznym obligacje Skarbu Państwa na łączną kwotę 3 mld zł. Czyli 4,35 mld zł - to jest rzeczywiście największy wzrost nakładów na naukę i szkolnictwo wyższe od roku 1989 roku - podkreślił. Wicepremier zwrócił uwagę na to, że skala wzrostu nakładów na naukę i szkolnictwo wyższe w 2019 r. będzie najwyższa od 30 lat.(ms/PAP)