10. edycja Szkoły Promocji Nauki, która ma pokazać naukowcom, w jaki sposób popularyzować naukę poza środowiskiem akademickim, rozpocznie się w środę. Zajęcia w Krakowie potrwają również w czwartek i 26 listopada.

„Warsztaty mają pomóc naukowcom promować się poza swoim środowiskiem, informować o badaniach tak, aby każdy, bez względu na wykształcenie, mógł zrozumieć naukowe zawiłości” – powiedziała  Justyna Jaskulska z Działu Promocji i Informacji UJ, który organizuje warsztaty.
 
 
Jak dodała, ta edycja przeznaczona jest tylko dla pracowników naukowych (zarówno ścisłych i humanistycznych jednostek) Uniwersytetu Jagiellońskiego. „Do udziału w poprzednich zapraszaliśmy naukowców z całej Polski, jednak liczba chętnych sprawiała, że brakowało miejsca dla bardzo wielu zainteresowanych z rodzimej uczelni” – wyjaśniła przedstawicielka działu promocji.
 
W tegorocznej edycji udział weźmie 25 osób spośród 120 zarejestrowanych. Dowiedzą się one m.in. jak prezentować się publicznie, ciekawie mówić o nauce podczas wydarzeń takich, jak np. Noc Naukowców, jak – w sposób jasny i przystępny – przedstawiać wyniki swoich badań w internecie.
 
 
„Polska nauka ma wiele do zaoferowania. Ci naukowcy, którzy promują swoje prace, robią to dobrze. Używają np. mediów społecznościowych. Chodzi jednak o to, by ich osiągnięcia były jasne dla każdego, przedstawione za pomocą przystępnego języka. Ale jest też grupa naukowców, którzy mogą się pochwalić interesującymi badaniami, a nie robią tego, bo są zbyt skromni, czekają na jakieś wielkie, przełomowe odkrycie, a warto przecież informować o trwających już, ciekawych badaniach” – podkreśliła przedstawicielka działu.
 
Źródło: PAP - Nauka w Polsce