Prezes ZNP Sławomir Broniarz spotkał się 17.05. z premierem Donaldem Tuskiem. W spotkaniu brali udział także minister edukacji Katarzyna Hall, wiceminister nauki Maria Elżbieta Orłowska, wiceminister edukacji Lilla Jaroń oraz minister Michał Boni.
 Związkowcy chcą zablokować możliwość przekazywania samorządowych szkół i przedszkoli stowarzyszeniom, fundacjom i związkom wyznaniowym. Przewiduje to projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty, którym zajmie się Komitet Stały Rady Ministrów.
Związki obawiają się, że osoby, które przejmą szkoły, będą zatrudniać nauczycieli na niekorzystnych warunkach – z pominięciem Karty nauczyciela. Martwi ich też, że będą musieli pracować dłużej niż 18 godzin pensum i nie będą mieli prawa do 78-dniowego urlopu wypoczynkowego.
– Premier zdania w tym zakresie nie zmienił. Ale zapewnił nas, że sposób przekazywania szkół stowarzyszeniom będzie z nami konsultowany – mówił po spotkaniu Sławomir Broniarz. Dodał, że premier nie jest też zwolennikiem, aby za wszelką cenę nowelizacja ustawy była uchwalana w ekspresowym tempie, do końca wakacji.
 
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, 18.05.2011 r., Głos Nauczycielski, 17.05.2011 r.