ZNP chce pomóc nauczycielom z Haiti w odbudowie miejscowych szkół. W ramach akcji "Szkoła dla Haiti" zbierane będą pieniądze na pomoc w reaktywacji zniszczonej przez trzęsienie ziemi infrastruktury szkolnej. ZNP nawiązało kontakt z Autonomicznym Związkiem Haitańskich Nauczycieli i jego sekretarzem generalnym panem Fignole St Cyrem. -
Gdy pan St Cyr zaproponował nam współpracę, nie przewidywaliśmy, że ta pomoc i współpraca może się tak szybko zmaterializować. Tragedia, która dotknęła Haiti, w tym także szkoły, urzędy, uczniów, nauczycieli, skłania nas do tego, byśmy wystąpili z propozycją do członków ZNP zorganizowania zbiórki pieniężnej pod hasłem "Szkoła dla Haiti". Mamy sygnały od naszych kolegów z Międzynarodówki Edukacyjnej o ogromie dramatu. Stąd apel o wsparcie naszej inicjatywy i zbiórkę pieniędzy - wyjaśnił cel akcji prezes ZNP Sławomir Broniarz.
Związek nawiąże też współpracę z Polską Akcją Humanitarną, która wraz z CATH otrzyma zebrane przez polskich nauczycieli i związkowców pieniądze na odbudowę szkoły.  
To już druga tego typu akcja ZNP. Wcześniej związek pomagał w odbudowie szkoły w Biesłanie zaatakowanej 1 września 2004 r. przez czeczeńskich terrorystów. 
 
Źródło: Głos Nauczycielski, 16.01.2010 r.