Związkowcy dyskutowali na ten temat na czwartkowym posiedzeniu Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, na którym ministerstwo administracji i cyfryzacji przedstawiło informację na temat prawidłowości funkcjonowania nadzoru prawnego wojewodów nad działalnością jednostek samorządu terytorialnego, jako organów prowadzących szkoły i placówki oświatowe. Wynika z niej, że minister nie ma możliwości władczego ingerowania w kompetencje wojewody, które podlegają kontroli sądu administracyjnego.
ZNP: brakuje mechanizmów do kontrolowania działania organów prowadzących
Rząd nie ma możliwości kontrolowania działań wojewodów i samorządów w zakresie ich zadań związanych z prowadzeniem szkół. Zdaniem Związku Nauczycielstwa Polskiego prowadzi to do naruszeń prawa.
Zdaniem związkowców brak takich mechanizmów prowadzi do łamania prawa przez jednostki samorządu terytorialnego. Jako przykłady, wiceprezes ZNP Krzysztof Barszczyński podał: podejmowania przez niektóre samorządy wadliwych uchwał o likwidacji szkół, o przekazywaniu publicznych szkół spółkom komunalnym, o likwidowaniu bibliotek szkolnych, czy też wydawania bez podstawy prawnej przez organy wykonawcze zarządzeń odnoszących się do organizacji pracy placówek. Dodatkowo podkreślił małą skuteczność organów nadzoru.
Członkowie Komisji uchwalili dezyderat skierowany do premiera, w którym zwrócili się do niego z prośbą o położenie większego nacisku na działania wojewodów w zakresie badania poprawności aktów podejmowanych przez organy jednostek samorządu terytorialnego związanych z oświatą. Więcej>>