Resort edukacji i posłowie partii rządzącej nie poparli pomysłu wycofania się z nowej formuły oceniania nauczycieli. Projekt nowelizacji wniesionej przez posłów PO zakładał również doprecyzowanie przepisów dotyczących urlopów dla poratowania zdrowia. Część tych zmian wprowadzić ma proponowana przez MEN nowela reformująca szkolnictwo zawodowe.

 

 

 

Ocena nieskuteczna

Autorzy projektu chcieli, by do przepisu dopisać, że nauczyciel starający się o urlop dla poratowania zdrowia ma otrzymać niezbędny dokument w ciągu siedmiu dni od złożenia wniosku, co ich zdaniem zapobiegnie przeciąganiu postępowania. Drugi pomysł to dodanie do ustawy zapisu, który wyłączałby czas poświęcony na załatwienie procedury odwoławczej z okresu, na który nauczycielowi udzielono urlopu.

 

Projekt zakładał również zmiany w Karcie Nauczyciela, a konkretnie wycofanie się z obowiązującego od września systemu oceniania pedagogów. Posłowie chcieli, by wycofano się z pomysłu ustalania regulaminów, według których będą oceniani nauczyciele. Ta zmiana, wprowadzona przez ustawę o finansowaniu zadań oświatowych, od początku budzi duże wątpliwości i obawę, że pedagodzy w każdej szkole będą różnie oceniani.

 

Jak długo jest ważna ocena pracy dyrektora szkoły?>>

 

Zmiany w rządowej noweli

Minister edukacji, jak i posłowie większości parlamentarnej, odrzucili projekt. Część zmian znajdzie się w ustawie reformującej szkolnictwo zawodowe, nad którą trwają obecnie prace w Sejmie. Wydłuży ona okres, po którym ocena pracy będzie obligatoryjna, co - według MEN - ułatwi zaplanowanie procedury.

 

Problem może pojawić się natomiast, gdy nauczyciel chce otrzymać dodatek za wyróżniającą pracę. nadal będzie wypłacany na okres trzyletni. Jednym z warunków nabycia prawa do dodatku będzie posiadanie wyróżniającej oceny pracy uzyskanej w okresie ostatnich trzech lat pracy. Gdy ten czas upłynie, nauczyciel będzie musiał sam wystąpić o ocenę, by zachować prawo do świadczenia - zatem nie wszyscy skorzystają z tej możliwości.

 

Czy ocena pracy dyrektora szkoły będzie wiążąca w kolejnym postępowaniu konkursowym?>>

Warto przeczytać: MEN: Dodatek dla najlepszych zmobilizuje do rozwoju.