Czy istnieje możliwość prawna zdobycia kwalifikacji zawodowych dla ucznia, który ukończył np. szkołę średnią, a chce zdobyć zawód w szkole zasadniczej zaocznej?
Zaznaczam, że nie ma możliwości zdobycia kwalifikacji w tym zawodzie w inny sposób.

Warunki przyjmowania uczniów do zasadniczej szkoły zawodowej określa rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 20 lutego 2004 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do szkół publicznych oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych (Dz. U. Nr 26, poz. 232). Zgodnie z § 7 ust. 1 wymienionego wyżej rozporządzenia, o przyjęcie do klasy pierwszej zasadniczej szkoły zawodowej mogą ubiegać się absolwenci gimnazjum. Dodatkowo przepisy powyższego rozporządzenia przewidują, że kandydaci ubiegający się o przyjęcie do zasadniczej szkoły zawodowej powinni posiadać zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kształcenia w określonym zawodzie.


W przedstawionym stanie faktycznym mamy do czynienia z osobą, która ukończyła już szkołę średnią (czyli posiada wykształcenie średnie) i obecnie chciałaby rozpocząć naukę w zasadniczej szkole zawodowej. Należy podkreślić, że ani ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) ani przywołane wyżej rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do szkół publicznych oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych, nie przewidują zakazu przyjmowania do zasadniczej szkoły zawodowej uczniów, którzy ukończyli wcześniej szkołę średnią. Przepisy rozporządzenia wyraźnie stanowią, że warunkiem ubiegania się o przyjęcie do klasy pierwszej zasadniczej szkoły zawodowej jest posiadanie świadectwa ukończenia gimnazjum, a takie świadectwo w przedstawianym stanie faktycznym uczeń posiada.

Zatem osoba, która ukończyła szkołę średnią, może rozpocząć naukę w zasadniczej szkole zawodowej, z tym że w ramach szkoły dla dorosłych.