W spotkaniu, które odbyło się 10 maja 2013 r. w Warszawie, wzięli udział przedstawiciele nauki, reprezentanci jednostek samorządu terytorialnego oraz dyrektorzy szkół i nauczyciele.
Prowadzący konferencję prof. dr hab. Stefan M. Kwiatkowski, prorektor ds. nauki APS w swoim wykładzie mówił o kompetencjach wymaganych od nauczycieli i kadry kierowniczej oświaty. Podziękował także Elżbiecie Piotrowskiej–Albin, dyrektor Segmentu Edukacji Wolters Kluwer Polska, za pomoc w organizacji spotkania oraz współpracę przy wydaniu specjalistycznej pozycji pt. "Meritum. Prawo Oświatowe".
Otwierając spotkanie rektor akademii dr hab. prof. APS Jan Łaszczyk, przedstawił najważniejsze zasady tworzenia dobrego prawa oraz jego aspekty wpływające na kształtowanie rzeczywistości.
Elżbieta Piotrowska–Albin przypomniała, że wydanie publikacji "Meritum. Prawo Oświatowe", które było inspiracją do zorganizowania konferencji, to efekt wspólnej pracy zarówno kadry naukowej APS, jak i praktyków - pracowników oświaty.
– Chodziło o to, aby - w gąszczu różnych interpretacji przepisów - adresaci publikacji , czyli przede wszystkim kadra zarządzająca placówkami oświatowymi i nauczyciele, mogli skutecznie i zgodnie z prawem zmieniać szkolną rzeczywistość, nie narażając się przy tym na podejmowanie niewłaściwych decyzji oraz związane z tym konsekwencje. Takie założenie przyjęli wszyscy, którzy przy tej książce pracowali – mówiła dyrektor Piotrowska–Albin.
O funkcjach prawa oświatowego w zarządzaniu oświatą z perspektywy nauki i praktyki mówił dr hab. prof. APS Janusz Gęsicki, były członek gabinetu politycznego minister edukacji Krystyny Łybackiej. Przestrzegał także przed tworzeniem tzw. prawa powielaczowego, nazywanego obecnie mailowym.
– „Klepie” się dziś ustawy od razu z zastrzeżeniem, że później się je poprawi. Nikt nie zastanawia się nad tym, że w ten sposób psuje się prawo, wprowadza chaos. Mówi się, że papier jest cierpliwy. To rodzi pokusy równie łatwo uwodzące polityków, jak i nauczycieli - podkreślał profesor.
Przewodniczący Sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej Piotr Zgorzelski nie mógł przybyć na konferencję, ale w liście skierowanym do jej organizatorów podkreślił, że z wielką przyjemnością poleca "Meritum. Prawo Oświatowe" jako ważną publikację w procesie dokształcania i doskonalenia nie tylko nauczycieli, ale również pracowników administracji publicznej.
"Meritum. Prawo Oświatowe" to zbiór jasno zinterpretowanych przepisów oraz orzecznictwa, który - odnosząc się do konkretnych przykładów - pomaga dyrektorom odnaleźć się w meandrach prawa przy wykonywaniu zadań kadrowych w szkole. O tym, jak to dziś trudne, mówił podczas konferencji Krzysztof Gawroński, współredaktor tej publikacji, przedstawiając różne przypadki rozwiązywania stosunku pracy z nauczycielami.
– Dyrektor musi podejmować decyzje również w kwestiach, których nie regulują jednoznacznie przepisy art. 20 ustawy – Karta Nauczyciela – mówił, podkreślając, jak ważna jest umiejętność praktycznego zastosowania przepisów (wk)
Więcej informacji o "Meritum.Prawo Oświatowe" na stronie Profinfo.pl >>>
Zawiłości prawa nie przestraszą dyrektora
Prawne aspekty zarządzania oświatą to tytuł konferencji, którą Akademia Pedagogiki Specjalnej (APS) zorganizowała wspólnie z wydawnictwem Wolters Kluwer Polska. Uczestnicy dyskutowali o wpływie prawa na szkolną rzeczywistość.